Po očkování zemřeš a jiné bajky
Čtyřicet procent Čechů věří nesmyslům o covidu, lháři před volbami přitápějí pod kotlem.
redaktor
A tenhle znáte? Vakcína proti covidu19 funguje na bázi magnetogenetiky a umožní dálkové ovládání lidských mozků. A aby toho nebylo málo, covid ve skutečnosti vůbec neexistuje, protože čtyřicet zdravotnických zařízení po celém světě potvrdilo, že neexistuje ani jeden jeho přečištěný exemplář. Anebo ještě jeden: Většina lidí po očkování vakcínami mRNA proti covidu do tří let zemře. Pokud by někdo pátral po tom, jak vypadá ono dálkové ovládání na člověka, nebo po dalších podrobnostech, hledal by marně. Jde o příklady nesmyslů, poplašných a falešných zpráv, jichž přes zlepšující se epidemickou situaci v poslední době paradoxně přibývá.
Jedeme bomby
Čeští elfové jsou bojovníci proti cizím dezinformačním kampaním na internetu. Dělají práci, která je pro příčetného člověka skutečně nápor. Každý měsíc monitorují dezinformační weby, a mají tak nejlepší přehled o tom, co se na této scéně děje.
Ve své červencové zprávě, která se ohlíží za uplynulým měsícem, uvádějí, že došlo k nárůstu covidových fake news o dvanáct procent. Dezinformace ke covidu-19 zazněly podle elfů v 748 článcích a soustředily se lživě a manipulativně především na vedlejší účinky očkování. S velkým odstupem následoval narativ proti Evropské unii a dále proti liberalismu.
Držme se covidu a podívejme se na nejkřiklavější horké novinky dezinfowebů. Web s názvem Aeronet třeba přišel se zprávou, že Virginská univerzita již v roce 2016 úspěšně otestovala virus, který v mozku myši vytvoří zmagnetizované neurony, jež lze poté zapínat a vypínat elektromagnetickým polem jako dálkovým ovládáním. Z toho vyvozuje, že studie má dalekosáhlé důsledky, a už je jasné, proč očkovaní lidé prokazují v mnoha případech známky zmagnetizování těla. Později se šokovaný čtenář dozví, že za to mohou globalisté, kteří usilují o ovládání mozků celé populace pomocí bezdrátových sítí.
Web NWOO zase mluví o očkování jako o genetické manipulaci, mylně nazývané vakcínou, a do koktejlu své zprávy přimíchá i údajný volební podvod v roce 2020, kdy Biden zákeřně nahradil Trumpa. Aeronet zase v jiném textu naznačuje, že lidé nemají covid-19, ale jen oxid grafenu v plicích, podle svědků v USA se sype z vaků z letadel. (Že by potvrzení letitých konspirací o chemtrails?) „Působením na grafen pomocí elektromagnetických vln a vysokých frekvencí půjde modifikovat chování člověka,“ doplňuje svou teorii web. Jenže s grafenem to prý není tak jednoduché. Údajně jeho použití doprovází prudký zápal plic a případně i smrt.
• 6 % šiřitelů covidových fake news funguje v českém prostředí na internetu.
• 2,5 % odmítá ochranná opaření proti covidu jen z principu, ostatní se zaštiťují falešnými zprávami.
• 51 % lidí ve skupině šiřitelů dezinformací o covidu ztratilo důvěru ve vládu a 40 procent ve veřejnoprávní média.
• 10 % Češek a Čechů šíří informace, které podle nich hlavní média cenzurují.
• 26 % lidí vyhledává na webu obsah, o němž si myslí, že ho ostatní média cenzurují.
• 43 % Čechů do 35 let si myslí, že covid je srovnatelný s běžnou chřipkou.
• 11 % Čechů věří většině konspiračních teorií o covidu.
„Jakmile ale vznikne,vakcína‘, která naučí imunitní systém neútočit na pláty grafenu v plicích a v jiných orgánech, potom globalisté budou triumfovat. Uchopí moc nad celou planetou a celým obyvatelstvem planety. Budou lidi řídit přes emitory (nejen) 5G sítí jako loutky na dálkové ovládání,“ píše web.
Není účelem tohoto textu dále zatěžovat čtenáře výmysly chorých hlav. Těch několik málo příkladů z poslední doby má posloužit jen jako ilustrace toho, co se nyní na dezinformační scéně děje. Skutečný problém covidových fake news je někde daleko hlouběji. Jde totiž o boj s neznámým nepřítelem. Nejenže není zřejmé, kdo zprávy vytváří, nelze si ani vsadit na to, že některé z nich neuvěří třeba člověk s obecným přehledem. „Toto téma vytváří velkou míru obav, podobně jako migrační krize. Má proto velký potenciál zaujmout publikum. Navíc je poměrně složité, dá se tak kolem něj spřádat mnoho teorií, třeba dávat někoho do pozadí, kdo to všechno řídí,“ popisuje Bohumil Kartous z Českých elfů.
Nejzákeřnější nejsou falešné zprávy jako ta z úvodu tohoto textu, u nichž je po pár řádcích jasné, že jde o blábol. Nejproblematičtější jsou ty, které v záplavě relevantních informací vypustí jen pár falešných balonků. Agentura STEM se před časem podrobně podívala na to, kdo jsou konzumenti falešných zpráv a kdo jsou ti, kteří je přeposílají a šíří. „Lidí, kteří uvěří vyloženým spikleneckým teoriím, je v naší populaci kolem dvou procent. Řeknete si, že je to malé číslo, ale to jsou klidně i dvě krajská města,“ říká Martin Buchtík, sociolog a ředitel výzkumného ústavu STEM.
S falešnou zprávou se podle něj setkal v Česku každý a na některou, nejčastěji „měkkou“, fake news skočilo zhruba čtyřicet procent populace. „Ukázalo se, že to není tak, že by falešné zprávy po přečtení významně ovlivňovaly své publikum. Spíše je to tak, že lidé podvědomě něčemu věří, vyhledají si informace podle své preference a ty je následně utvrdí v tom, co si myslí,“ popisuje Buchtík. Stejně jako není pravda, že na falešné zprávy se chytí jen hlupák, není pravda ani to, že je dál do světa přeposílá archetyp osamělého důchodce. „Zaměřili jsme se na to, kdo jsou ti šiřitelé, a ta skupina se nedá přesně definovat. Jde o lidi napříč populací. Různá vzdělání, různé motivy,“ vyčítá z průzkumů Buchtík. Jen u tvrdých fake news se podle Bohumila Kartouse dá pracovat s tím, kde jejich konzumenti bydlí a jaké mají vzdělání.
Vláda v potížích
STEM vypracoval velkou studii s názvem Covid, fámy, konspirace a česká společnost. Není to úplně veselé čtení. Ukazuje se, že falešné zprávy v české společnosti hluboce zakořeňují. „Počet lidí, kteří ztratili důvěru v oficiální informace, ve zpravodajskou službu mainstreamových médií a kteří si myslí, že neexistuje způsob, jak najít pravdu, a že nikomu nelze důvěřovat, za uplynulý rok výrazně vzrostl. Život v Česku se do roka může vrátit zpět k normálu, ale dezorientace, kterou nyní mnoho lidí zažívá, se může v budoucnu stát živnou půdou pro další vlny dezinformací a manipulativních konspirací,“ stojí ve studii.
Zpráva doporučuje jako účinný nástroj v boji proti takovým zprávám je jen nevyvracet, ale zapojit důvěryhodné mluvčí, kteří začnou aktivně informovat. Protože vládě podle stejného průzkumu věří jen 28 procent společnosti. Ani média na tom nejsou dobře. Plných 68 procent lidí se domnívá, že najít důvěryhodné médium v Česku je složité nebo velmi složité. Právě proto je podle STEM důležité budovat i mediální gramotnost. Jen 24 procent lidí totiž pozná ze dvou článků ten objektivní.
Levné body
Červnová čísla ukazují, že podíl covidových fake news stále rostl. Nově se k nim navíc přidává další fenomén. „Začíná se do nich mísit předvolební kampaň, někdy se tyto dvě skupiny zpráv protnou. Populistické strany zjistily, že je to velmi levná forma politického marketingu, a tak můžeme sledovat třeba u SPD, KSČM či Trikolóry, že prvky falešných zpráv využívají ve svůj prospěch,“ říká Kartous. Naopak pro vládu se covid ukázal jako špatně zvládnutý. Ze zemí, které průzkum STEM sledoval, klesla důvěra ve vládní reakce na pandemii v Česku nejvíce.
Falešné zprávy mají i další praktické dopady. Staly se třeba blokem proti očkování. Z průzkumu STEM vyplývá, že počet odmítačů je proti ostatním členským zemím EU v Česku nadprůměrný, i když se příliš neliší od Francie nebo Německa. U rizikových skupin se ale naštěstí snižuje, což může být dobrý signál.
Vláda před sebou nemá lehký úkol. Pokud chce pandemii porazit, nestačí objednat dostatek vakcín, ale také přesvědčit poměrně dost občanů o tom, že její cesta je správná. A proto musí prorazit kruh s názvem fake news. Bude to dlouhá práce plná pokory a trpělivosti. Tedy pokud se na ni vláda vydá. Podle varovně rostoucích čísel je stále na začátku cesty.
Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.