Ekonomické sankce obyčejné Rusy bolí. Fronty před bankomaty, zákaz převádění zahraničních měn do zahraničí, nedostatek západního zboží, ale také nesouhlas s brutálně prováděnou válkou na Ukrajině, zničená pověst Rusů po celém světě.
I proto sílí u řady z nich přesvědčení, že by měli svou rodnou zemi, v níž nyní žije zhruba 144 milionů obyvatel, opustit. „Před pár dny jsme si všichni říkali, že žádná válka nebude. A pak se to stalo,“ popsal své pocity sedmatřicetiletý moskevský programátor Illarion při nekonečném čekání na výběr před bankomatem.
Rovněž hrozba případného jaderného konfliktu je dalším z důvodů, proč uvažuje o emigraci z „Matičky Rusi“. Obyvatele Moskvy podle reportáže The Financial Times zachvátil pocit úzkosti. Problémem pro řadu běžných Rusů je ale to, že je prakticky nemožné sehnat dolary v hotovosti, aby mohli zemi opustit.
Sociolog a šéf nezávislého Levada Center Lev Gudkov prohlásil v rádiu Kommersant FM, že se počet lidí, kteří jsou ochotni emigrovat, zvýšil až na 22 procent. U mladých Rusů to je téměř polovina z nich. Jako jeden z důvodů uvádějí omezené obchodní příležitosti a stále represivnější chování putinovského režimu.
Narůstá také úzkost rodičů dětí, jež se blíží věku pro vojenský odvod (v Rusku je stále povinná vojenská služba trvající dvanáct měsíců pro muže ve věku 18 až 27 let). Gudkov tvrdí, že v hlavách Rusů už dochází ke stažení železné opony napříč Evropou a pro váhající může být impulzem pro opuštění země. Současné Rusko se stále více izoluje od svobodného světa a připomíná Sovětský svaz. Přitom ještě v polovině února podporovalo Putinovu politiku 71 procent lidí a polovina hodnotila směřování Ruska pozitivně.
Vyhledávání slova emigrace se v minulém týdnu, když začala dle Kremlu „speciální vojenská operace“ na Ukrajině, zvýšilo podle dat Google Trends čtyřikrát. Nejvíce lidé toto slovo ve vyhledávači volili v Murmansku, Petrohradu, Kaliningradské oblasti a Moskvě.
Rusové se obávají, že dojde k opakování ekonomické situace po rozpadu Sovětského svazu, kdy zemi zachvátil chaos a hyperinflace. Rubl byl tehdy bezcenný a ceny byly v obchodech uváděny v dolarech. Vzdělaní a bohatší obyvatelé hovoří například o Portugalsku nebo Spojených arabských emirátech, kam už řada Rusů odešla.
V Evropské unii sílí tlak na to, aby byla země ekonomicky zničena, protože bombarduje ukrajinská města a civilní cíle. Vyzval k tomu francouzský ministr financí Bruno Le Maire, jenž hovoří o nutnosti kolapsu ruské ekonomiky. K tomu by měl vést úplný zákaz dovozu ropy a zemního plynu. Tento krok už oznámila Kanada.