Podzimní volební porážkou nepřišla ČSSD jen o podstatnou část politického vlivu, ale také o desítky milionů korun. Pokud nesáhne k radikálním úsporám, za pár měsíců bude na suchu
Pro sociální demokracii, kdysi nejsilnější stranu v zemi, je možné podzimní volební propadák velmi snadno přepočítat na peníze: zatímco předtím dostávala od státu ročně 45 milionů korun, nově to bude jen dvacet milionů. Je to daň za to, že ČSSD dalo svůj hlas pouze 4,56 procenta voličů, takže strana nemá ani jednoho poslance. Celkový roční rozpočet partaje, která má rovněž příjmy od svých členů, z pronájmu budov nebo z finančních darů svých sympatizantů, se tak smrskl z původních 75 milionů na padesát milionů korun.
K tomu si s sebou nese nemalý dluh, který se každoročně rozrůstá o desítky milionů korun. Například v roce 2020 skončilo hospodaření strany v minusu třicet milionů. Uplynulý rok bude ještě horší, protože ČSSD vyšla předvolební kampaň na více než 54 milionů. Na kontokorentním účtu u Fio banky ve výši 250 milionů korun už toho momentálně moc nezbývá. Strana vyčerpala okolo 210 milionů. Zhruba deset milionů korun ročně přitom stojí obsluha tohoto dluhu. Sečteno a podtrženo: nové vedení ČSSD v čele s Michalem Šmardou musí stranické financování radikálně a také rychle změnit. Jinak za pár měsíců nebude na elektřinu, platy a samozřejmě na splátky závazků.
„Kdybychom nic neudělali, v pololetí to můžeme zabalit, možná i dříve,“ konstatuje Šmarda zhruba měsíc poté, co ho straničtí kolegové zvolili do čela sociální demokracie. Ostatně nedopustit bankrot strany s tradicí delší než 140 let si dal jako jeden z hlavních aktuálních úkolů. „Takhle dál prostě hospodařit nejde,“ říká. A dodává: „Opatření na straně výdajů budou brutální.“
Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot