Nedosáhli jste na dotaci pro opravu domu po babičce? Zbystřete, podmínky se mění

Dotace budou určeny širšímu okruhu lidí než dosud. Pravidla se změní od 1. června. Podmínky se změnily také u čerpání dotací z programu Nová zelená úsporám Light

Nedosáhli jste na dotaci pro opravu domu po babičce? Zbystřete, podmínky se mění
Žadatelé budou muset opravený objekt využívat k bydlení po dobu deseti let od dokončení projektu a mít v něm trvalé bydliště | Hrot24, vygenerováno v Midjourney

O podporu z programu Oprav dům po babičce budou moci od června žádat také lidé, kteří vlastní jinou nemovitost k bydlení. Stále ale platí, že žadatelé budou muset opravený objekt využívat k bydlení po dobu deseti let od dokončení projektu. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Měl by se tím podle něj rozšířit okruh zájemců. Nemožnost žádat o podporu z programu kvůli vlastnění jiné nemovitosti byla podle ministerstva životního prostředí překážkou například pro lidi, kteří získali nemovitost v dědickém řízení nebo kteří bydlí v nevyhovujícím bytě.

Žadatelé o podporu z programu Oprav dům po babičce nesměli dříve vlastnit žádnou další nemovitost určenou pro bydlení, tedy byt či dům. Mohli ale mít polnosti a lesy. Od 1. června by to už nemělo být podmínkou. Stále ale platí, že budou muset žadatelé opravený objekt využívat k bydlení po dobu deseti let od dokončení projektu a mít v něm trvalé bydliště. Toto omezení se nevztahuje na děti, které se v dané době osamostatní.

Na komplexní zateplení je možné přes program získat od některých bank výhodnější, maximálně 3,5procentní úvěr, nebo až jeden milion korun. U menších rekonstrukcí, jako jsou například výměna oken a dveří, zateplení fasády, střechy, stropu či podlahy, lze zažádat maximálně o 150 tisíc korun. Dotace ale nesmí přesáhnout více než polovinu realizačních výdajů. Prostřednictvím programu Oprav dům po babičce rozdělí stát mezi žadatele 40 miliard.

Ministerstvo bylo dříve z různých stran kritizováno za to, že o program není tak výrazný zájem například proto, že je pro mnohé finančně nedostupný. Od spuštění loni v září přijalo MŽP 2 344 žádostí za 2,2 miliardy korun a schváleno z nich bylo 2 087 za dvě miliardy.

Vyplaceno bylo 1 722 žádostí v hodnotě 1,6 miliardy korun. Měsíčně lidé podali zhruba 200 žádostí. Od března bylo vyplaceno na zvýhodněných úvěrech přibližně 108 milionů korun.

Podmínky se změnily také u čerpání dotací z programu Nová zelená úsporám Light, o který je výrazně vyšší zájem. Nově budou moci čerpat důchodci pouze s jednou nemovitostí určenou k bydlení, avšak kromě těch určených k rekreaci.

Situace pro invalidní důchodce a lidi pobírající příspěvky na dítě nebo bydlení se nemění. Sjednotí se také výše dotace na 250 tisíc korun a nebude se vyplácet na dílčí zateplení podle metrů čtverečních, jako tomu bylo doposud.