Hrot24.cz
Natahuje se jako žvýkačka. LG představil prototyp displeje, který lze zvětšit až o polovinu

Foto: LG Display (publikováno se svolením)

Natahuje se jako žvýkačka. LG představil prototyp displeje, který lze zvětšit až o polovinu

Společnost LG Display představila 12palcový microLED displej, který lze překrucovat a natahovat až o 50 procent své původní délky. Ačkoliv se už tento jihokorejský gigant nezabývá výrobou mobilních telefonů, předpokládá, že technologie bude mít do budoucna využití právě v přenositelných zařízeních. 

Kristina Blümelová

Jsou to již téměř čtyři roky, co se společnost LG definitivně zbavila své mobilní divize a zmizela tak z trhu s telefony a tablety. Přesto však nezahálela a nadále pracovala na vývoji displejů, které by mohly posunout celý segment kupředu. Proto hned v roce 2022 představila prototyp natahovacího displeje, jenž se dokázal prodloužit o 20 procent. Nyní představená verze displeje má roztažitelnost až 50 procent, což už poměrně solidně zvyšuje možnost komercializace celého konceptu.

Nový prototyp microLED displeje má úhlopříčku 12 palců, přičemž roztažením ji lze zvětšit až na 18 palců a to opakovaně až 10tisíckrát bez poškození. Takové číslo zatím pro nasazování do praxe úplně nestačí, nicméně LG provádí společný výzkum s dalšími 19 domácími průmyslovými a výzkumnými subjekty, takže lze brzy očekávat další vývoj. Displej má v současné době jemnost 100 ppi (počet pixelů, které se vejdou do délky jednoho palce, čili 2,54 cm), ale i ta se podle firmy do budoucna ještě navýší. V této variantě už ale nabízí plnou podporu RGB spektra.

Technologie roztažitelného displeje, který je velmi tenký a lehký, by podle LG měla umožňovat přilnutí k nepravidelně zakřiveným povrchům jako je oblečení či kůže, a zvládne odolat otřesům i vysokým a nízkým teplotám. Což znamená, že by bylo možné ji aplikovat nejen třeba ve světě módy či mobilních zařízení, ale například i v automotive. Společnost LG již dříve předvedla aplikaci konceptu v oblasti mobility, konkrétně šlo o automobilovou palubní desku. 

Revoluční model LG Flex se zakřiveným displejem přišel na trh v únoru 2014, jen těsně po modelu Galaxy Round od Samsungu.

Foto: LG

LG rozhodně není v práci na roztažitelných či flexibilních displejích sama, ač se jí věnuje už minimálně 11 let (pamětníci určitě vzpomenou mobilní telefon LG Flex z února roku 2014, který měl jako jeden z prvních na světě zakřivený displej). S nápadem různě ohebných displejů začal ve svých výzkumech operovat rovněž kolem roku 2013 i konkurenční korejský gigant Samsung, který tehdy patentoval (nejen tuto) řadu návrhů a ještě v roce 2013 stihl představit úplně první mobil na světě se zakřiveným displejem Galaxy Round. Byl tedy jen o pár měsíců rychlejší než LG.

První zakřivený mobilní telefon Samsung Round představený v říjnu roku 2013.

Foto: Samsung

Ale abychom nezapomněli na třetího do party, která určuje trendy, tak Apple na takové technologii prokazatelně pracoval například v roce 2017, kdy si nechal patentovat vytvoření flexibilního displeje, který by bylo v budoucnosti možné využít v mnoha oblastech včetně integrace do nábytku, automobilů, oken či architektonických prvků, sedadel či třeba oblečení či ochranných obalů.

Související články