Mobilní válka na obzoru
Stát má na dlouho poslední šanci, jak do Česka přivést čtvrtého operátora. Zisky nejbohatšího Čecha Petra Kellnera by mohl očesat ČEZ i mexický miliardář
šéfreportér
Tři firmy, celkové roční tržby k 90 miliardám, 15 milionů aktivních SIM karet, miliony zákazníků a běžně třetinová EBITDA marže. Tak ve zkratce vypadá svět mobilních operátorů v Česku, lukrativní trh, kde operuje nejbohatší Čech Petr Kellner i nadnárodní korporace. A který je dlouhodobě trnem v oku některých politiků a spotřebitelských aktivistů kvůli vysokým cenám dat.
„Dlouho říkám, že český telekomunikační trh je bažina. Není to jen vina operátorů, ale i státu. Teď je šance s tím něco udělat a věřím, že se to podaří. Všechno ostatní je ale věštění z křišťálové koule,“ říká nová šéfka Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková, od pohledu rázná žena se zrzavými vlasy, v květinových šatech a se zlatou ještěrkou na krku.
Čitelnost výhodou
Brněnská právnička je od ledna předsedkyní Rady ČTÚ a svá ostrá slova ihned koriguje. „Víte, základem všeho je komunikace. Nemyslím, že úřad se má operátorů stranit, nebo s nimi dokonce bojovat. Musí se s nimi bavit, spolupracovat s nimi na rozvoji trhu. Být pro ně srozumitelný a hlavně předvídatelný. Právě to zde v poslední době chybělo,“ dodává dlouholetá expertka na ICT sektor v Hospodářské komoře ČR.
Do exponované funkce ji vyslal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš poté, co v úřadě skončil za poněkud divokých okolností Jaromír Novák. A Továrková musela hned odrážet nařčení, že má blízko k telekomunikační společnosti Poda, která se chce aukce také zúčastnit. Ministerstvo se za ni ovšem postavilo, a tak její pozice zůstává silná. „Naše advokátní kancelář pracovala pro celou řadu telekomunikačních firem,“ hájí se Továrková, „je to ale moje historie. Fakt, že dobře znám firmy z oboru a ony znají zase mne, pokládám spíše za výhodu.“
Personální rošáda přišla – nikoli náhodou – v době, kdy se řeší aukce strategických frekvencí, které stát za miliardy korun pronajme telekomunikačním firmám. Právě chystaná aukce může být posledním velkým třeskem na mobilním trhu na dlouhá léta. Další volné spektrum totiž stát nemá. Nyní dražené frekvence v pásmech 700 MHz a 3400–3600 MHz jsou tak zřejmě poslední šancí, jak do Česka přilákat nového hráče, který by mohl otřást pozicemi stávající trojky O2 , T-Mobile a Vodafone. Uvolněné spektrum v nízkém pásmu 700 MHz dává novému operátorovi dobrou šanci vlastními silami pokrýt velké území. Vysoké frekvence jsou zase vhodné pro budování datových sítí nové generace 5G a pro pokrývání hustě zalidněných měst.
Havlíček podle svých slov očekává od aukce dvě zásadní věci: zvýšení konkurence na trhu s cílem snížení ceny mobilních dat a efektivní rozvoj sítí 5G. „Návrh aukce reflektuje oba cíle. Jsem zejména rád, že z veřejné konzultace k aukci je patrný zájem velkého množství subjektů, a to včetně jednoho zahraničního. To je velký rozdíl oproti návrhu aukce, který ČTÚ připravil loni a kde byl zájem mizivý. To, zda na trh vstoupí ČEZ či někdo jiný, už bych nechal na transparentním průběhu aukce,“ říká k tomu Karel Havlíček.
Poslední aukce přinesly v tomto ohledu zklamání. Nyní však politický tlak na otevření trhu zesiluje a zdá se, že Andrej Babiš s „multiministrem“ Havlíčkem udělají pro příchod nového aktéra cokoliv. Změny v Radě ČTÚ a už několikáté přepracování podmínek aukce jsou toho výmluvným znamením.
ČEZ to zařídí
Před několika dny skončila lhůta na veřejnou konzultaci k chystané aukci a z ní se dá již ledacos vyčíst.
V první řadě to, že o český trh se velcí nadnárodní ICT hráči opravdu nepřetahují. To ale Babišovi ve finále vadit nemusí; zřejmě našel jiné řešení. Do hry totiž vstoupila polostátní energetická firma ČEZ. Zapojila se do připomínek a plány veřejně potvrdil i šéf ČEZ Daniel Beneš s tím, že pro projekt vyhlíží strategického partnera. Detaily komentovat nechce.
Pavel P. Novotný
„Naše připomínky směřují k tomu, aby mohl vzniknout plnohodnotný čtvrtý operátor na českém trhu, a tím se posílilo konkurenční prostředí ve prospěch zákazníků,“ uvádí bez dalších podrobností mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Podle informací týdeníku Hrot je kolem účasti ČEZ na chystané aukci hodně živo. Přízrak státem kontrolovaného molochu, který hospodaří s dvakrát vyššími tržbami než všichni tři čeští operátoři dohromady, vyvolal u stávajících hráčů paniku. Ani oni se však k věci nechtějí oficiálně vyjadřovat. Do zveřejnění finálních podmínek aukce zbývá několik měsíců, teď je na místě navenek spíše mlčet a usilovně lobbovat v zákulisí.
Že je vstup ČEZ do klání o kmitočty reakcí na politickou poptávku Babišovy vlády, nikdo veřejně nepřizná, ale lidé z okolí premiéra i energetické firmy mají jasno. „Samozřejmě že se debata vedla na úrovni Beneš–Hrad–Babiš, ale zároveň to nese i svou byznysovou a politickou logiku,“ říká dobře informovaný muž z okolí vlády.
Pro ČEZ by ve srovnání například s dostavbou jaderných bloků, kde se náklady odhadují ve stovkách miliard korun, šlo o drobné. A Beneš s Babišem začínají poslední dobou nacházet společnou řeč, ačkoli ze začátku mezi nimi panovala značná nedůvěra. Babiš navíc už několikrát ukázal, že silná role státu a státních firem mu není proti srsti. Je ale otázka, jak telekomunikační dobrodružství ocení drobní investoři ČEZ a jakými argumenty ho budou ostřelovat právníci operátorů.
„Je to nesmysl, nemají know-how, je to zcela mimo strategii, nepředstavitelné riziko. Je to jen divadlo na politickou objednávku,“ tvrdí například tradiční kritik vedení ČEZ, investor v energetice Michal Šnobr.
ČEZ už nyní provozuje v sítí O2 virtuálního operátora, který má téměř 130 tisíc zákazníků.
Pokud by se pustil i do budování plnohodnotného síťového hráče, půjde o bolestivý úder na solár stávajících operátorů. Ti udělají všechno pro to, aby aukci maximálně oddálili, neboť pro ně není důležité vydražit nabízené spektrum. Spíše si potřebují pohlídat, aby jej nezískal někdo jiný. „Pro operátory by to byla vůbec nejhorší varianta. Čtvrtý hráč, státem kontrolovaný, bohatý, navíc s vlastní infrastrukturou. Jestli si Havlíček s Babišem chtějí nechat nějakou páku na trh, pak není lepší řešení. Budou chtít dál lidem neomezený datový tarif za 500 korun? Tak jim ho prostě dají. Byznysově si to ČEZ obhájí, ale pro ostatní hráče to bude katastrofa,“ říká dlouholetý telekomunikační manažer a poradce, který si nepřál být jmenován.
Kellnerův strategický byznys
Andrej Babiš by prostřednictvím Daniela Beneše vyzval na přímý souboj nejbohatšího z českých byznysmenů Petra Kellnera. Pro něj jsou evropské telekomunikace dnes zcela zásadní strategickou oblastí, která mu ročně přináší tržby přes 80 miliard korun a hlavně generuje skoro polovinu zisku celé PPF.
Pavel P. Novotný
Oba nejmocnější muži země ani během nedávného setkání nenašli společnou řeč. Dohoda Babiš-Kellner o sférách vlivu není, spíše naopak. A tak Andrej Babiš hodlá podle všeho Kellnerovi ukázat, že peníze a postavení v žebříčcích nejbohatších podnikatelů nejsou všechno. Do aukce zbývá ale ještě řada měsíců, podle Továrkové by se mohlo dražit ještě koncem tohoto roku. Jestli se ČEZ nakonec dražby skutečně zúčastní, nebo je cílem jen trh zastrašit, se teprve ukáže.
Kromě toho z připomínek také vyplynulo, že možnost vstupu na český trh sonduje i jeden z nejbohatších lidí planety, mexický miliardář Carlos Slim Helú. Přesněji řečeno rakouský telekomunikační lídr A1 Telekom Austria, který patří do jeho impéria América Móvil. Ten se do veřejné konzultace zapojil na poslední chvíli s poměrně věcnými připomínkami, ve kterých se snaží Český telekomunikační úřad mimo jiné přesvědčit, aby novému operátorovi garantoval delší platnost licence a snížil mu vstupní náklady. A1 Telekom kromě Rakouska působí v Bulharsku, Chorvatsku, Srbsku a Bělorusku. Zahraniční výpady pro něj tedy nejsou ničím novým.
Strategický partner
Ihned se vyrojily spekulace, že právě Rakušané by mohli být strategickým partnerem, kterého vyhlíží šéf ČEZ Daniel Beneš. Ostatně v A1 Telekom drží bezmála třetinový podíl rakouský stát. Na odpovědi si ale budeme muset počkat do konce roku, kdy by měla samotná aukce proběhnout. ČEZ i Rakušané nechali tyto spekulace bez reakce.
Ve hře ale zůstávají i lokální zájemci – zejména Nordic Telecom investora a právníka Tomáše Otruby a také ostravská Poda podnikatele Martina Šiguta. Oba již v branži ICT podnikají, oba v minulosti vydražili části spektra.
Právě vydražené spektrum z minulých aukcí jim podle aktuálních podmínek garantuje vstup do sítí stávajících operátorů v rámci takzvaného národního roamingu. A to bez ohledu na to, zda se budou letošní aukce vůbec účastnit. Právě o tento kontroverzní bod se povede největší mela.
Ani tak to Nordic mít nebude snadné. Přitom ještě na začátku roku patřil k největším favoritům. Hovořilo se o velké alianci Nordic, J&T a KKCG (Sazka), která by mohla stavět čtvrtého operátora společnými silami. Tomáš Otruba ale nemá dobré jméno u Andreje Babiše. Někdejší advokát z BBH totiž řadu let pracoval jako dvorní akviziční právník skupiny PPF, chystal pro ni například akvizici Telefóniky a právě toto spojení se Babišovi a jeho poradcům vůbec nelíbí.
Proto dělají všechno, aby čtvrtého operátora stavěl někdo jiný. Třeba ČEZ.
Kdo chce být čtyřkou
• NORDIC TELECOM
Ambiciózní projekt právníka Tomáše Otruby finančně podporovaný J&T zájem účastnit se aukce 5G sítí opakovaně potvrdil. Už nyní poskytuje internetové připojení 105 tisícům zákazníků a loni utržil 433 milionů korun. Drží zajímavé frekvence v pásmu 3600 MHz a také ve 420 MHz někdejšího U:fona. • PODA Ostravský podnikatel Martin Šigut buduje telekomunikační společnost Poda od poloviny 90. let. Z původně regionálního poskytovatele vybudoval jednoho z největších hráčů nejen na severní Moravě. Dnes poskytuje datové služby více než 100 tisícům zákazníků a tržby v roce 2018 překročily půl miliardy korun. I Poda drží spektrum v pásmu 3600 MHz a říká, že se chce aukce zúčastnit.
• SAZKA
Dominantní hráč na trhu číselných loterií se o telekomunikace zajímá řadu let. Firma z říše KKCG Karla Komárka se objevila už v minulých aukcích, její snahy ale byly vždy spíše platonické. Spekulovalo se o námluvách s českým Vodafonem, v jehož síti Sazka provozuje jednoho z největších virtuálních operátorů na trhu, SazkaMobil. Ten uvádí až 200 tisíc zákazníků.
• ČEZ
Také energetický obr ČEZ, ve kterém kontroluje bezmála 70 procent český stát, na telekomunikačním trhu působí v podobě virtuálního operátora v síti O2. Jeho služeb využívá podle údajů firmy asi 130 tisíc zákazníků. ČEZ ročně hospodaří s provozními výnosy na úrovni 210 miliard korun a v provozním zisku (EBITDA) 65 miliard korun.
• A1 TELEKOM AUSTRIA
Rakouský telekomunikační lídr má na sedmi trzích přes 25 milionů zákazníků, skupina ročně utrží 4,5 miliardy eur při provozním zisku (EBITDA) přes 1,5 mld. eur. Z toho pohledu jde o větší telekomunikační skupinu, než kterou kontroluje PPF. V A1 drží 28 procent rakouský stát, 21 procent je na burze, ale těsnou většinu kontroluje telekomunikační skupina América Móvil mexického miliardáře, svého času nejbohatšího člověka planety Carlose Slima Helúa.