Procházet nad potokem v džungli po mostu ze živého stromu, na to musíte jet hodně daleko, až na kmenová území Khásiů ve státě Méghálaja v severovýchodní Indii. Anebo do „Josefovské džungle“ nedaleko Jaroměře.
Živá lávka je součástí naučné stezky kolem prvního „soukromého“ ptačího parku Josefovské louky, který vznikl v roce 2006 na 80 hektarech luk mezi rameny Staré a Nové Metuje. Park chytře využívá přes sto let starého závlahového systému, který Česká společnost ornitologická (ČSO) postupně uvedla do plně funkčního stavu a může díky němu regulovat výšku vody na okolních loukách.
Cílem teď není zvýšit díky závlahám produkci zdejších luk jako v minulosti, ale vytvořit optimální prostředí pro ohrožené druhy ptáků, zejména bahňáků, kterým meliorace sebraly takřka veškeré životní prostředí. ČSO při výkupu pozemků spoléhala a spoléhá na dobrovolné dary, díky nimž mohla založit nejen Josefovské ptačí louky, ale i další „soukromé“ ptačí rezervace.
Průkopníkem ptačích parků na našem území, ale i v celé střední Evropě se stal ústecký podnikatel Heinrich Lumpe, který založil soukromou ptačí rezervaci v místech, kde je dnes ústecká zoologická zahrada, ještě před první světovou válkou.
Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot