Korejci slaví. Po Česku chtějí jejich reaktory i Finové, Švédi nebo Slovinci
Korejská společnost KHNP vyhrála český tendr na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech a má dobře nakročeno k získání dalších zakázek ve Švédsku, Finsku, Nizozemsku a Slovinsku.
redaktor
Jihokorejská státní společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) je po úspěchu v českém tendru za 400 miliard korun v laufu a chlubí se zájmem o jaderné zakázky i v dalších evropských státech. Konkrétně se jedná o Švédsko, Finsko, Nizozemsko a Slovinsko, prozradil generální ředitel KHNP Whang Jooho.
Korejskou firmu měli oslovit také zájemci o stavbu jaderných reaktorů v Norsku nebo Kazachstánu. V případě Nizozemska KHNP už dokončuje studii proveditelnosti jaderné elektrárny, ve Švédsku a Finsku jedná o výstavbě dalších bloků. Ve hře je také výstavba elektrárny ve Walesu.
Soul si klade nemalý cíl, chce do roku 2030 postavit v zahraničí deset nových jaderných zdrojů. Agentura Bloomberg připomíná, že zejména nižší cena Korejců dokázala porazit francouzskou nebo americkou konkurenci. Asijský dodavatel těží také z toho, že většina západních zemí nechce do soutěží o stavbu nových jaderných elektráren pustit ruské a čínské firmy z bezpečnostních obav.
„Je to těžká bitva, ale jsme daleko před všemi ostatními,“ pyšní se Whang, které převzal vedení společnosti v roce 2022 a zaměřil se na úspěch společnosti v zahraničí. „Korea je v dobré pozici bez Číny a Ruska, ale budeme muset uvažovat, jak i jim konkurovat,“ vysvětlil.
V případě české zakázky se ale připomíná stížnost americké firmy Westinghouse k českému antimonopolnímu úřadu. Američané totiž tvrdí, že Korejci používají americké technologie a nemají právo je vyvážet do jiných zemí.
Společnost ČEZ ale tuto námitku odmítá, protože tendr má bezpečnostní výjimku a soutěž nelze u českých úřadů nepadnout. Američané se chtějí obrátit i na mezinárodní arbitráž. Stížnost na průběh české soutěže podala k antimonopolnímu úřadu i francouzská energetická společnost EDF.
Korejský manažer Whang slíbil, že se bude snažit spor o dušení vlastnictví jaderných technologií s americkým Westinghousem vyřešit smírnou cestou. „Doufáme, že konflikt vyřešíme dříve, než dokončíme českou dohodu,“ prozradil.
KHNP už postavila čtyři reaktory ve Spojených arabských emirátech. Společnost vyvíjí také první korejský malý modulární reaktor, který chce představit okolo roku 2031. Za pomoci jaderné energie hodlá vyrábět fotolýzou i vodík. Korejci slibují, že jsou schopni oproti konkurenci své zakázky dokončovat levněji a včas. Kromě nových zdrojů mohou nabídnout i modernizaci a přestavbu stávajících jaderných reaktorů.