Tak to máme za sebou. Možná rychleji než se čekalo, ale s výsledkem, který asi znalce nepřekvapil. V pátek odpoledne skončila aukční fáze výběrového řízení na udělení práv k využívání rádiových kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3400–3600 MHz určených pro sítě páté generace 5G. Dražené kmitočty si nakonec rozdělilo pět subjektů.
Přesto na českém trhu čtvrtý velký operátor, který by zamával s ceníky datových služeb, nebude. Nic na tom nezměnil fakt, že proti několikrát předělávaným podmínkám předem ostře vystupovali stávající hráči jako jeden muž a zpochybňovali je u Evropské komise. Z pohledu výsledku zbytečné náklady na právníky.
Z pohledu Andreje Babiše, který se netajil přáním čtvrtého hráče na trh přivést, jde bezesporu o porážku. Anebo v průběhu svého tažení o obor ztratil zájem, ustoupil zájmu jiných, silnějších. Nebo prostě jen nedokázal najít způsob, jak s bohatým a obtížným trhem zahýbat.
Naznačovala to již předčasná rezignace polostátního ČEZ, který nejdříve o obor projevil zájem, nakonec se ale do aukce vůbec nepřihlásil. Stejně tak se ukázaly jako marné námluvy s některým ze zahraničních hráčů.
A tak se samotná aukce změnila v exhibici Petra Kellnera a jeho sféry vlivu. Můžeme si o tom myslet cokoliv, ale výsledek je do očí bijící. Kromě Kellnerova O2 v aukci uspěli dva nováčkové. O ambicích Nordic Telecom se ví už dlouho. Projekt někdejšího právníka PPF Tomáše Otruby potvrdil svůj apetit a z aukce si odnesl blok v pásmu 3400-3600 MHz.
Od Nordicu se určitě dá očekávat, že přijde s rozšířenou nabídkou svých služeb a v některých oblastech může vzniknout zajímá alternativa. Ale v to, že by šlo o dravou štiku, která bude zatápět velkým zaběhlým operátorům na hlavním mass marketu datových a hlasových služeb, nevěří snad nikdo.
Dalším úspěšným dražitelem je poskytovatel datových služeb CentroNet ze skupiny Kaprain finančníka Karla Pražáka, tedy muže, který pro PPF 20 let pracoval jako krizový manažer.
Připočtěme ještě spíše komparzní roli uhlobarona Pavla Tykače, který se o telekomunikace dlouhodobě zajímá (vydělal balík na akciích O2), a který se také řadí spíše mezi Kellnerovy byznysové „přátele”.
Ne, z této skupinky skutečně nemohl vzejít hráč, který by se prošel po Kellnerově marži z telekomunikací tak, aby to nejbohatší Čech skutečně pocítil. Jakkoliv dnes zmiňovaní finančníci vystupují na trhu vůči PPF emancipovaně.
Stát vydražil spektrum za 5,6 miliardy a šéfka Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková i ministr průmyslu Karel Havlíček mluví o úspěchu. Jsou to ale jen politické mimikry. Oproti původním politickým a spotřebitelským ambicím jde totiž jednoznačně o Babišovu prohru.