Hrot24.cz
Končíme se splácením. Jak 590 slov spustilo čínskou hypoteční rebelii

Profimedia.cz

Končíme se splácením. Jak 590 slov spustilo čínskou hypoteční rebelii

Dopis naštvaných klientů developerské firmy Evergrande odstartoval v Číně nevídaný masový protest. Nedokázala jej umlčet ani pověstná komunistická cenzura

Jan Němec

Jan Němec

redaktor

Zeptáte-li se znalců Číny na největší hrozby pro tamní ekonomiku pro příští měsíce, bezesporu každý z nich jmenuje také realitní sektor. Ten patřil v poslední dekádě mezi hlavní tahouny čínského hospodářského růstu – stavebnictví přispívá k HDP zhruba čtvrtinou.

Zároveň ale developeři ve snaze uspokojit poptávku po bydlení nasekali obrovské dluhy, s jejichž pomocí masivní výstavbu financovali. Nebezpečně rostoucí podíl „stavebního“ dluhu v bilancích bank nakonec přiměl k reakci i čínské vedení. V roce 2020 se komunisté rozhodli přistřihnout stavebním firmám křídla a zavedli takzvané pravidlo tří červených linií. Zjednodušeně řečeno, nová pravidla měla znemožnit další půjčování developerům s příliš vysokými závazky.

Hlavní cíl toto opatření sice splnilo, zároveň se ale mnoho developerských firem odříznutých od dluhového financování dostalo do problémů s likviditou. Po celé Číně se kvůli tomu pozastavily desítky bytových projektů a některé společnosti, včetně druhé největší Evergrande, se ocitly v platební neschopnosti.

Aby problémů nebylo málo, letos v létě se k nim přidaly také masové protesty majitelů nedokončených nemovitostí. Tisíce lidí s hypotékami na neexistující byty se postupně přidaly k rebelii a pohrozily, že své úvěry na bydlení, které „svět neviděl“, přestanou splácet. Úřady se nejprve pokusily řešit nespokojenost občanů tradiční čínskou metodou – cenzurou a represemi. Tentokrát ale léty prověřený recept nefunguje a protesty se rozlily po celé zemi.

Arogantní nezájem

Spouštěčem velké čínské hypoteční vzpoury se stal odpor frustrovaných zákazníků developerské společnosti Evergrande. Ta se už loni na podzim dostala do těžké finanční situace kvůli zmiňované regulaci úvěrování. Firma dluží na 300 miliard dolarů, na nové půjčky nedosáhne, a tak se zastavily stroje na staveništích u desítek jejích rezidenčních projektů v mnoha čínských městech.

Jedním z nich byl také projekt Dynasty Mansion v městě Ťing-te-čen. Desítky klientů, kteří několik měsíců se zklamáním sledovali opuštěné staveniště a naráželi na arogantní nezájem, s nímž developer odrážel jejich dotazy, na konci června sepsaly a zveřejnily ultimátum. „Pokud se stavební práce neobnoví do konce října, všichni kupci nemovitostí v projektu s hypotékami přestanou úvěry splácet,“ píše se v dopisu o 590 slovech.

Zoufalství lidí marně vyhlížejících dokončení svých vysněných nemovitostí není těžké pochopit. Mnozí z nich složili u developerů milionové zálohy, na něž často padly celé rodinné úspory. Když navíc měli splácet hypotéky na byty, jejichž dokončení bylo více než nejisté, ocitla se řada z nich v neřešitelné situaci.

„Nechtěli jsme dělat problémy, ale neměli jsme už na výběr,“ cituje agentura Bloomberg jednoho z autorů původního dopisu, který v obavách z odvety úřadů trval na anonymitě. Cílem po­dle jeho slov nebylo dostat developery a banky do ještě větších potíží, ale vyburcovat k reakci místní úřady.

Přerušení splácení úvěrů na bydlení je přitom pro zákazníky Evergrande a dalších developerů velmi riskantní. Místní banky každého klienta hodnotí kreditním skóre a i jedna zmeškaná splátka může toto skóre nenávratně poškodit. Rebelové tak riskují, že jejich výzva nebude vyslyšena, a navíc v budoucnu už nedostanou půjčku na žádnou další nemovitost.

Když selže cenzura

Podobné protesty v zemi s tvrdým režimem obvykle nemají mnoho šancí na úspěch, tentokrát se ale situace vyvíjela jinak. Text ultimáta se v průběhu července začal šířit po sociálních sítích WeChat a Douyin a ani hyperaktivní cenzoři zprvu nestíhali stížnosti rebelů mazat. Příspěvky s kopií dopisu, fotografiemi z opuštěných stavenišť nebo s informacemi o netečnosti úřadů dostávaly miliony lajků.

Ultimátum o 590 slovech se navíc stalo inspirací pro tisíce klientů jiných developerů v stejně bezvýchodné situaci a vznikaly další podobné „manifesty“ s pohrůžkou bojkotu splátek hypotečních úvěrů. K protestu se připojili lidé od Šanghaje přes Peking až po Šen-čen. Během čtyř týdnů čelilo vzpouře klientů více než 300 developerských projektů zhruba ve stovce čínských měst.

Podle profesora Christiana Göbela z Vídeňské univerzity, který se dlouhodobě zabývá realitním trhem v říši středu, jsou Číňané na nemovitosti obzvlášť citliví. Kvůli problémům developerů s dokončováním projektů v řádném termínu se podle něj protesty objevily už v minulých letech. „Ke koordinovanému bojkotu takového rozsahu ale v Číně dosud nikdy nedošlo,“ tvrdí Göbel.

Vládním cenzorům se po prvotním fiasku nakonec po několika týdnech podařilo dostat situaci na internetu pod kontrolu. Nemalou měrou k tomu přispělo také to, že kromě smazání online příspěvků se mnoho uživatelů čínských sociálních sítí dočkalo i nevítané návštěvy policie. K úplnému umlčení rebelů to ovšem stejně nestačilo: v některých městech nespokojení lidé vyrazili protestovat i do ulic.

Čekání na pomoc

Rebelie tak dorostla do rozměrů, kdy samotná represe evidentně k vyřešení problémů nebude stačit. Čínské banky navíc rozpůjčovaly na hypotékách řádově stovky miliard dolarů. Pokud by rebelové splnili pohrůžky a přestali splácet, otřáslo by to nejen realitním, ale také finančním sektorem.

Protestujícím kromě toho hraje do karet ještě jedna skutečnost: čínští komunisté letos na sjezdu partaje budou volit nové vedení. Jelikož se tomu současnému od kormidla pochopitelně nechce, bobtnající nespokojenost lidí a sociální nepokoje jsou to poslední, co nyní potřebuje. Proto se kromě potlačení projevů nespokojenosti rozhoupaly úřady také k pokusům najít řešení jejích příčin. Agentura Bloomberg cituje jednoho z protestujících v Ťing-te-čenu, podle něhož se místní samospráva zavázala, že bude tlačit na společnost Evergrande, aby obnovila výstavbu. Kromě toho na webových stránkách města zveřejnila informaci, podle níž požádala čtyři státní firmy, aby se zabývaly projekty Evergrande a pokusily se o jejich dokončení do závěru příštího roku.

Protesty přiměly k reakci také nejvyšší místa. Čínské politbyro zvažuje, že zavede hypoteční prázdniny pro majitele rozestavěných nemovitostí až do jejich dokončení. Kromě toho centrální vláda tlačí na státní banky, aby navzdory regulaci developerům na finalizaci projektů poskytly nové půjčky. Ve hře je údajně i možnost převzetí některých staveb a jejich dokončení pod státní taktovkou. V plánu je také založení speciálního fondu na financování výstavby, který má podporovat přímo čínská centrální banka.

Žádný ze zmíněných plánů sice není konkrétní a osud předlužených developerů je pořád nejistý, už samotný fakt, že se lidové rebelii podařilo vynutit si pozornost komunistického politbyra, je ale na čínské poměry nevídaný. 

590 slov v dopisu klientů Evergrande spustilo jeden z největších masových protestů v Číně.

300 developerským projektům hrozí, že kupci nemovitostí přeruší splácení hypoték.

300 miliard dolarů činí objem nesplacených hypoték u čínských bank.