Hrot24.cz
Kolik tanků má ještě Kreml k dispozici? Nikdo přesně neví

Shutterstock.com

Kolik tanků má ještě Kreml k dispozici? Nikdo přesně neví

Ruská armáda utrpěla obrovské materiální škody. Podle Ukrajiny přišla o dva tisíce tanků, což je více, než má Francie, Německo a Británie dohromady. Není ale jasné, kolik obrněnců Kremlu zbývá v provozuschopném stavu pro další boje.

František Novák

Ruská invaze na Ukrajinu, jež měla za cíl během několika dní fakticky vymazat nezávislou Ukrajinu z mapy Evropy a dosadit do čela státu loutkovou vládu, ruskému diktátoru Putinovi nevyšla. 

Naopak, došlo k největší pozemní vojenské operaci na evropské půdě od porážky nacistického Německa. S tím se pojí i to, že se z Ukrajiny stalo největší pohřebiště tanků od skončení války v květnu 1945. Jen v prvních týdnech drzé okupace země (Kreml dlouhé měsíce před invazí celému světu sliboval, že k útoku nedojde) bylo díky připravenosti ukrajinských vojáků a použití západních protitankových střel zničeno více než tisíc ruských tanků.

Svou úlohu sehrál i tradiční ruský šlendrián a bohorovnost ruského armádního velení, kdy tankové kolony zůstaly nechráněné na pozemních komunikacích, často jim došlo palivo. Po několika týdnech, kdy se ruské vojsko stáhlo ze severu Ukrajiny, se krajina proměnila v hřbitov ruské těžké vojenské techniky. 

Ukrajinská armáda nicméně i na východě a jihu země dále ničí vojenskou techniku, ministerstvo obrany ve svých statistikách uvádí, že zničilo přes dva tisíce ruských tanků. Nabízí se otázka, kolik má Kreml ještě k dispozici těžkých bojových obrněnců, které ruská propaganda vydává za svou chloubu. Rusko totiž podle předválečných čísel disponovalo čtrnácti tisíci tanků, takže ztráta patnácti procent z celkového počtu by neměla ohrozit další „úspěšné“ pokračování konfliktu.

Více protitankových střel než tanků na celém světě

Nicméně velké množství relativně levných protitankových střel, které dodala Británie (střely NLAW) a Spojené státy (FGM-148 Javelin), umožnilo zvrátit ruskou tankovou převahu na stranu ukrajinských obránců. 

Šéf sboru náčelníků štábů americké armády generál Mark Milley navíc Moskvě na dálku vzkázal, že mezinárodní společenství na Ukrajinu poslalo celkově 97 tisíc protitankových střel. To znamená více raket, než je tanků na celém světě, dodal. 

Na začátku invaze mělo Rusko podle publikace Military Balance 2021, kterou vydává britský think-tank International Institute for Strategic Studies, 3330 tanků, jež mohly být nasazeny v bojích. Ruská armáda používá ve velké míře stále tanky T-72, které se začaly vyrábět v roce 1971, a pozdější modely T-80, T-90 a jejich modifikace. Nejnovějších T-14 Armata bylo vyrobeno jen několik kusů.

Investigativní web Oryx, který monitoruje ruské ztráty na Ukrajině, uvedl, že k 1. září Rusko prokazatelně přišlo o 994 tanků. Nezávislá ruská organizace Conflict Intelligence Team, jež monitoruje ozbrojené konflikty ve světě, uvádí, že Oryx zdokumentuje jen sedmdesát procent skutečných ztrát bojové techniky. 

Dvě pětiny ruských tanků byly zničeny

Podle této matematiky by Kreml přišel o 1300 tanků, to představuje zničení čtyřiceti procent tanků, jež byly připraveny k operačnímu nasazení. K podobnému závěru došlo i americké ministerstvo obrany. 

Na druhé straně ztratila Ukrajina podle Oryxu 244 tanků. Znamenalo by to, že obránci země mohli přijít celkově o tři stovky tanků z osmi stovek, kterými Kyjev disponoval před začátkem invaze. Země ale dostala dvě stovky tanků z Polska a několik desítek z Česka plus získala řadu ruských strojů, které vojáci opustili.

Ruské ztráty 1300 tanků odpovídají čtrnácti obrněným brigádám nebo 42 praporním taktickým skupinám. Je to více techniky, než má Británie, Francie, Německo a Itálie dohromady. Nicméně stále by měla mít ruská armáda k dispozici další dva tisíce tanků připravených k bojům.

Dalších deset tisíc má být ve skladech. Nikdo ale ve skutečnosti neví, kolik by bylo možné z těchto „tanků na papíře“ v krátké době zprovoznit a zda se nejedná o pouhý šrot, napsal ukrajinský The Kyiv Independent. Několik tisíc tanků je totiž „skladováno“ desítky let pod širým nebem východně od Uralu.

Pokud bude Rusko pokračovat další měsíce ve válce, je pravděpodobné, že nasadí spíše starší modely tanků T-72 nebo T-80. Pro novější typy obrněnců budou ruskému zbrojnímu průmyslu chybět hi-tech komponenty ze Západu. Kreml by teoreticky mohl využít i pět stovek modernizovaných strojů T-72, které vlastní Bělorusko.