Počátkem letošního roku se trh s podpůrnými službami pro vyrovnávání přenosové soustavy otevřel takzvaným agregátorům flexibility. Ty pomáhají průmyslovým podnikům skrze složité algoritmy dálkově řídit výrobu a zdroje energie tak, aby se mohly zapojit do vyrovnávání přenosové soustavy, a podílet se tak na lukrativním, zhruba pětimiliardovém trhu. Firmy tak v podstatě vydělávají, zatímco samy spotřebovávají elektřinu.
„Je to revoluce a velká změna. V Česku a na Slovensku teď leží ladem, hlavně u průmyslových podniků, flexibilita, která má velký potenciál ušetřit jim výdaje, nebo dokonce i vydělat a také jim pomoct snižovat emise CO₂,“ vysvětluje Stanislav Chvála, šéf společnosti Nano Energies, která nabízí agregátor zákazníkům v Česku a na Slovensku.
O tom, jak se naučit na spotřebě elektřiny vydělávat, jaké jsou zkušenosti s agregátorem flexibility v jiných evropských zemích, jak funguje poskytování podpůrných služeb po praktické stránce či jaká je budoucnost algoritmického obchodování s elektřinou, budou debatovat řečníci třetího ročníku konference o inovativní energetice Share Your Energy, jejímž je Nano Energies organizátorem a týdeník Hrot mediálním partnerem. Letošní ročník proběhne ve středu 9. června 2021 a stream konference můžete živě sledovat na webu týdeníku Hrot.
Konference začíná v 9:00 a po 12:00 pokračuje interaktivní částí v malých diskuzních místnostech. Pokud máte zájem zapojit se do diskuse, zaregistrujte se bezplatně na webu shareyourenergy.eu.
Vedle Stanislava Chvály vystoupí na konferenci Jon Ferris, vedoucí týmu flexibility přední britské poradenské společnost Delta-EE, která se dlouhodobě zabývá flexibilitou v západní Evropě. Výhled trhů s flexibilitou a cen představí také Rob Sherwood, vedoucí tradingového týmu Shellu, který nedávno oznámil akvizici významného německého agregátoru Next Kraftwerke.
Na konferenci vystoupí i Pavel Šolc, člen představenstva ČEPS. Právě změna kodexu provozovatele přenosové soustavy vstup agregátorů na trh odstartovala. Šolc bude mluvit o tom, jak fungují mezinárodní platformy MARI a PICASSO a jaký je jejich vliv na trh s podpůrnými službami.
Tomáš Mužík z Digital Energy Services pro změnu odhalí praktickou stránku certifikace a zapojení agregačních bloků. A Jan Sulík z Českolipské teplárenské na příkladu čtyřicetitisícového města vysvětlí, jak vypadá přechod provozování kogeneračních jednotek od denního diagramu přes flexibilitu až po poskytování podpůrných služeb.
Branislav Klocok, výkonný ředitel slovenské OFZ, bude hovořit o zkušenostech s řízením flexibility v průmyslu a poskytováním podpůrných služeb pro SEPS. Jiří Mrkus, vedoucí teplárny ŠKO-Energo v Mladé Boleslavi, se podělí o praktické zkušenosti s provozem elektrokotle pro stabilizaci elektrizační soustavy.