Pracovní doba podle zákoníku práce
Zaměstnavatel je povinen rozvrhovat týdenní pracovní dobu, která může být buď standardní nebo individuálně zkrácená, do směn pro každého zaměstnance. Zákoník práce (§ 84) dále vyžaduje, aby zaměstnavatel vypracoval písemný rozvrh pracovní doby pro každého zaměstnance a informoval ho o tomto rozvrhu, nebo o jeho změnách, nejpozději dva týdny před začátkem platnosti rozvrhu, pokud nebyla dohodnuta jiná doba pro seznámení. Je potřeba myslet na to, že pro pružnou pracovní dobu nebo konto pracovní doby platí jiné předpisy. Zaměstnavatel může rozvrhovat pracovní dobu dvěma způsoby:
- Rovnoměrně, kdy se týdenní pracovní doba, ať už standardní či zkrácená, rozděluje pravidelně na jednotlivé týdny.
- Nerovnoměrně, kdy se týdenní pracovní doba neaplikuje na každý týden zvlášť. V tomto případě nesmí průměrná týdenní pracovní doba za období, které může být dlouhé až 26 týdnů, překročit stanovenou nebo dohodnutou kratší pracovní dobu. Podle kolektivní smlouvy může být toto období prodlouženo až na 52 týdnů.
Zákonná omezení pro tvorbě rozvrhu pracovní doby
Pro rozvržení pracovní doby platí několik omezení, kterými se dle zákoníku práce musí zaměstnavatel řídit. Pro osoby mladší 18 let platí jiné omezení než pro osoby starší 18 let.
Maximální délka pracovní doby
Maximální délka směny je omezena na 12 hodin podle § 83 zákoníku práce, zatímco pro zaměstnance mladší 18 let je stanovena na 8 hodin podle § 79a zákoníku práce.
Odpočinek mezi směnami a týdenní odpočinek
Zaměstnanci musí mít mezi dvěma směnami garantovaný nepřetržitý odpočinek minimálně 11 hodin, a pro mladší 18 let nejméně 12 hodin během jednoho dne podle § 90 zákoníku práce. Co se týče týdenního odpočinku, musí být nepřetržitý alespoň 35 hodin, pro mladistvé zaměstnance je tento čas rozšířen na minimálně 48 hodin podle § 92 zákoníku práce.
Práce přesčas
Dále zákon stanovuje celkový rozsah práce přesčas, který nesmí v průměru přesáhnout 8 hodin týdně za období maximálně 26 týdnů, nebo podle kolektivní smlouvy až 52 týdnů podle § 93 zákoníku práce.
Práce v noci
Pro noční směny nesmí délka práce přesáhnout 8 hodin během 24 hodin. V případě, že to provozní podmínky neumožňují, je zaměstnavatel povinen naplánovat pracovní dobu tak, aby průměrná délka směny za maximálně 26 týdnů nepřesáhla 8 hodin, jak stanovuje § 94 zákoníku práce.
Aplikace Plánování směn
Aplikace Plánování směn od společnosti VEMA vám pomůže naplánovat zaměstnancům rozpis směn, a také dosadit pracovníky na pracoviště, které odpovídají jejich profesi a kvalifikaci. Aplikace bere ohled na zákonná omezení dle zákoníku práce i fond hodin zaměstnanců. Bez problému si poradí s nepřítomností zaměstnanců a pomůže vám je i naplánovat. K využití aplikace si nepotřebujete nic stahovat, jelikož funguje přes webový prohlížeč. S přehledem zvládne jakékoliv změny i nenadálé situace.
Efektivní plánování směn s aplikací VEMA?
Efektivita hraje v plánování směn velkou roli, a proto pro vás máme několik důležitých výhod, které při práci s aplikací oceníte. Aplikace Plánování směn umožňuje:
- kopírovat dlouhodobé plány do operativního plánu,
- kopírovat plán pracovníka pro další zaměstnance,
- porovnat plán pracovníka s fondem pracovní doby.,vyhodnotit plán v souladu s platnou legislativou,
- vícefázové plánování a schvalování konkrétního plánu.
Plánování se rozděluje do několika fází. V první fázi se vytváří dlouhodobý plán, který slouží jako základ pro určení nároků na dovolenou a pro sestavení ročního plánu dovolené. V následující fázi je vypracován operativní plán, který přihlíží k aktuálním krátkodobým potřebám zaměstnavatele, jako jsou zástupy během nemoci či dovolených nebo zajištění kapacity během mimořádných pracovních peeků.