Odpůrce jádra tato zpráva nepotěší. Kromě toho, že vlády řady států zvažují renesanci jaderné energetiky kvůli současné energetické krizi a skokového zvyšování cen, má se nová jaderná elektrárna postavit i na Měsíci. Nejen pro budoucí americké mise na této družici Země, ale i pro další rozvoj prozkoumávání vesmíru a využití pokročilého výzkumu jádra pro využití na Zemi, argumentuje americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Zadal jakési výběrové řízení pro výrobu jaderné energie ve vesmíru. Návrhy na vesmírný štěpný reaktor lze podávat do února 2022, mohou se ale účastnit pouze americké firmy. Vláda ve Washingtonu plánuje, že se na Měsíc vrátí po více než padesáti letech. S projektem přišel prezident Donald Trump, letos jej podpořil i Joe Biden. Nyní se hovoří o termínu 2025.
Na luně má vzniknout trvalá lidská mise, která by připravovala například cestu na Mars. V rámci projektu Artemis se počítá s tím, že na povrch Měsíce vstoupí také žena a první „barevný“ Američan, aby bylo dosaženo i ve vesmíru genderové i rasové vyváženosti.
K těmto aktivitám je nezbytné na povrchu přirozené družice Země vybudovat stálý zdroj energie, jenž nebude závislý na Slunci.
Jádro je zásadní pro další průzkum vesmíru
Kromě americké vesmírné agentury se na projektu podílí i Národní laboratoř Idaho, kde se věnují výzkumu jaderné energie. Američtí vědci ve spolupráci s průmyslem chtějí do konce této dekády problém jaderného zdroje na Měsíci vyřešit.
„Vytvoření spolehlivého a vysoce výkonného systému na Měsíci je dalším zásadním krokem v lidském průzkumu vesmíru, a je v našich silách,“ zdůraznil ředitel projektu pro štěpení energie na povrchu Měsíce v Národní laboratoři Idaho Sebastian Corbisiero.
Jim Reuter z oddělení vesmírných technologií v NASA tvrdí, že výroba dostatečného množství energie na Měsíci je klíčem k dalšímu průzkumu vesmíru: „Očekávám, že jaderné štěpení bude velkým přínosem pro naše plány dodávek energie pro Měsíc a Mars, a dokonce podpoří inovace pro aplikace zde na Zemi.“
Řada limitů
Jaderné zařízení na Měsíci má ale řadu limitujících faktorů. Nesmí být příliš těžké, protože se musí celá „elektrárna“ na přirozený satelit vynést. Navíc je nutné, aby bylo možné jaderný zdroj ovládat z lunárního modulu nebo měsíčního vozítka. Předpokládá se, že měsíční reaktor bude štěpit uran. Je třeba vymyslet chlazení i systém přeměny jaderné energie na využitelnou energii pro potřeby astronautů, výrobu vody a tepla a dalších potřeb budoucích misí.
Hovoří se o minimálním výkonu 40 kilowattů elektrické energie i pro období dlouhých lunárních nocí, které trvají dva týdny a teploty klesají až na minus 170 stupňů Celsia.
Kvůli transportu musí mít reaktor pevně dané rozměry. Nesmí přesáhnout čtyři metry v průměru a šest metrů na délku. Maximální hmotnost má být šest tun. Předpokládá se, že se budou hlásit firmy, které již nyní spolupracují s americkým ministerstvem energetiky na vývoji malých modulárních reaktorů, respektive mobilních reaktorů, které lze kdykoliv přemístit z místa na místo. Vítězný návrh řešení by měl nejprve zvládnout na Měsíci demonstrační misi, aby se ověřilo, že systém funguje.
Pozor na Čínu
Plán měsíčního jaderného zdroje má pomoci také s vývojem jaderného pohonu pro budoucí vesmírné lodě. V tomto směru Američané soupeří s Čínou, která rovněž plánuje obsadit Měsíc a z něj podnikat další průzkumné lety do vesmíru. Za více peněz na vývoj jaderného pohonu lobbovala vesmírná agentura v Kongresu. Obává se, že by Spojené státy mohla předběhnout komunistická velmoc.
Bhavya Lalová z NASA, jež je poradkyní pro finance a rozpočet agentury, varovala kongresmany, že by Amerika mohla přijít o vedoucí roli ve vesmírné komunitě. NASA tvrdí, že k cestě na Mars jsou jaderné pohony mnohem vhodnější než chemické palivo.
Pokud chtějí být Spojené státy první na Marsu s lidskou posádkou, nesmí ztrácet čas, zdůraznil americký demokratický kongresman Don Beyer. I proto Kongres souhlasí s tím, aby se z veřejných prostředků nadále financovaly jaderné programy vesmírné agentury.