Insolvence skupiny Arca se odehraje v Česku, rozhodl Vrchní soud
Je to dost možná zlomové rozhodnutí, které určí další osud skupiny Arca Investments a jejich věřitelů. Vrchní soud vyhověl odvolání zástupu věřitelů, kteří tlačí, aby obří insolvenční proces běžel v Česku. Teď může šéf skupiny Arca Rastislav Velič a jeho advokáti ukázat, co v nich doopravdy je.
šéfreportér
Právě o to, kde se nakonec insolvenční řízení odehraje, se od začátku roku velmi intenzivně bojuje. Současné vedení skupiny Arca a někteří věřitelé v čele s J&T Bankou, fondem IFIS a dalšími totiž tlačí na řešení v Česku. Zde by se měl realizovat reorganizační plán, který Veličův advokát Petr Kuhn naznačil soudu na začátku roku a který podle všeho počítá se vstupem britského fondu Blantyre Capital.
Proti jsou ale jiní věřitelé a hlavně zakladatel skupiny a dnes ostrý kritik současných pánů Arcy Pavol Krúpa. Ti naopak tlačí na to, aby se úpadek skupiny odehrával před slovenskými soudy. A tak několik měsíců probíhala ostrá právní bitva, která zkoumala, zda je skupina Arca česká, nebo slovenská.
Mateřská skupina Arca Investments je skutečně slovenská společnost se sídlem v Bratislavě, avšak podle tvrzení Veliče, J&T Banky a dalších centrum jejích ekonomických zájmů leží v Česku. Avšak tomuto tvrzení v lednu neuvěřil Městský soud v Praze a české řízení ukončil s tím, že je to práce pro slovenské soudy.
Proti tomu se ale k Vrchnímu soudu odvolali desítky věřitelů. Ti teď mohou slavit. Vrchní soud v obsáhlém odůvodnění uvedl, že takzvané „COMI“ skupiny se nachází v České republice s tím, že „za nejdůležitější faktory pro jeho správné určení je možné považovat především zjistitelnost místa hlavních zájmů ze strany třetích osob, místo faktické ekonomické činnosti dlužníka a místo ústřední správy obchodní společnosti”.
Soud přihlédl k tomu že dlužník je dlouhodobě financován z České republiky, je řízen z Prahy a že také většina věřitelů skupiny jsou z Česka (cca 1500 věřitelů z celkových 1800).
„Rozhodnutí Vrchního soudu samozřejmě vítáme. Potvrzuje argumenty, které jsme předložili my i naši největší věřitelé, a otevírá cestu k zahájení formálního procesu reorganizace naší společnosti,“ vysvětluje předseda představenstva Arca Investments Rastislav Velič a dodává: „Vrchní soud zároveň odmítl celou řadu z našeho pohledu nesmyslných a šikanózních návrhů a argumentů, které byly proti naší společnosti podány.“
Další právní bitva se teď dá očekávat o to, zda v Česku poběží hlavní, nebo vedlejší řízení.
Vrchní soud také v rozhodnutí odmítl argument, že na Arca Investments by se mělo dívat jako na černou banku. Tuto argumentaci přinesl advokát Jan Langmeier, který v případu zastupuje několik desítek věřitelů.
„Vrchní soud sice ve svém dnešním usnesení odmítl, že by Arca Investments byla podle zákona bankou. Konkrétně o tom píše v bodě 104. Problém ale je, že my jsme nikdy netvrdili, že se jedná o banku. Arca samozřejmě nedisponuje bankovní licencí. My tvrdíme, že způsob její činnosti je na bankovních službách založený a že se tedy chovala jako skrytá nebo černá banka. Vyjádření Vrchního soudu v Praze proto považuji za čistě formalistické,” stojí si za svým Langmeier, který tak nadále volá po větším zapojení ČNB.