Inovace? Ne, raději regulace
Bruselu se minulý týden opět podařilo utvrdit všechny jeho kritiky v tom, jak odtržený od praxe a běžného života umí být
redaktor
Zatímco Evropané řeší, jak zaplatí účty za astronomicky drahé energie nebo pohonné hmoty, úředníci se rozhodli zase jednou udělat svět hezčím místem k životu, aniž by se jich o to někdo prosil.
Zástupci Evropské komise a Evropského parlamentu se pochlubili, že zasadí smrtící ránu nepohodlí, které uživatelům elektroniky přináší nutnost používat více typů nabíječek. Řešení po bruselsku? Všichni výrobci musejí evropským zákazníkům nabídnout stejnou.
Na první pohled užitečný nápad má jedno zásadní slabé místo a je dokonalým vysvětlením toho, proč EU tak krutě zaostává za světem v inovacích a rozvoji nových technologií. Podobné opatření totiž Komise vymyslela už před dvanácti lety, kdy byla vyvolenou technologií nabíječek microUSB. Výrobci se jí na to ovšem vykašlali – a jen díky tomu jsme se dočkali inovací a podstatně lepší technologie USB-C.
Ani teď prý nebude inovacím nic bránit. Pokud výrobci přijdou s lepšími nabíječkami, není problém o tom s Komisí jednat a dnešní znění směrnice případně aktualizovat. Ano, slyšíte správně, o budoucnosti nových technologií nemají rozhodovat inovátoři, ale úředníci!
Příklad s nabíječkami je samozřejmě jen jednou z mnoha evropských regulací, které vymezují inovativnosti jasné hranice. Až se tedy zas jednou budou úředníci v Bruselu divit, proč mezi 25 světovými firmami s největším počtem patentů není ani jedna evropská, mohli by se zamyslet nad změnou politiky a místo nekonečného proudu regulací nechat inovativní firmy prostě žít a tvořit.