Advokátní kancelář Langmeier & Co. společně s investičním fondem IFIS u soudu tlačí na svolání schůze věřitelů skupiny Arca. Důvodem je nespokojenost s dosavadním vývojem insolvečního řízení. Podle nich dochází ke znehodnocení majetkové podstaty skupiny. Podle Langmeiera zároveň insolvenční správce Lee Louda neřeší případné odpůrčí žaloby, kterými by napadl podezřelé transakce až pět let dozadu. Lhůta na podání odpůrčích žalob vyprší 12. května.
„Z původních dvanácti měsíců ale nezbývá už ani šest týdnů. A nestalo se prakticky vůbec nic, přitom se tu možná bavíme až o miliardách korun, které už se pro věřitele nepodaří zachránit,“ uvedl Jan Langmeier. A právě kvůli tomu se spojil s IFIS, který Loudu od začátku procesu rovněž veřejně kritizuje. Ostatně IFIS s Langmeierem spolupracovali během loňské schůze věřitelů, kde ale byli nakonec přehlasováni většími věřitelskými skupinami.
„Pokud jsem si na začátku insolvence Arca Investments myslel, že by na konci mohli věřitelé dostat zpět cca dvacet procent svých pohledávek, dnes už mi to přijde jako příliš optimistické. A jestli budeme dál tiše trpět to, jak dlužník plundruje majetkovou podstatu, zatímco insolvenční správce a věřitelský výbor ovládaný lidmi napojenými na dlužníka pouze přihlížejí, a ještě u toho uznale pokyvují, konkurzu se nevyhneme. A jak padají další a další firmy z koncernu Arca Investments, bojím se, aby v něm zbylo alespoň těch deset procent pohledávek,“ říká Langmeier a nepřímo tím útočí jak na Loudu, zástupce dlužníka, tak také na věřitelský výbor, který ovládají zejména zástupci J&T a jejích spojenců.
Podle Langmeiera by nová věřitelská schůze měla proběhnout ihned a měla by vyhodnotit současný průběh insolvence, následně odvolat členy věřitelského výboru a zvolit nové, a hlavně odebrat dlužníkovi právo na sestavení reorganizačního plánu.
V tuto chvíli se čeká na znalecké posudky a také na forenzní audit. Následně by měl dlužník představit podrobný reorganizační plán. Lee Louda odmítá, že by svým postupem ohrožoval miliardy pro věřitele.
„Již v minulosti jsem individuálně reagoval na přípisy investičního fondu IFIS i advokátní kanceláře Langmeier & Co. zveřejňované i v insolvenčním rejstříku a tyto subjekty informoval o průběhu insolvenčního řízení, probíhajícím forenzním auditu, jakož i o krocích, které budou eventuálně dále, včetně odpůrčích žalob,“ říká k tomu Louda.
Podle něj v současnosti probíhá forenzní audit podle plánu a zákonných postupů. „Tento audit sice ještě není dokončen, nicméně jeho dílčí závěry jsou průběžně řešeny na jednání věřitelského výboru Arca Investments a chystám jednotlivé kroky včetně žalob. Je zapotřebí si uvědomit, že je nutné každou transakci vyhodnotit dle režimu insolvenčního zákona a nelze zde postupovat prostřednictvím kobercových náletů. Při velikosti skupiny Arca Investments si lze zajisté představit, o jak náročnou práci se jedná,“ dodává správce Louda.
Advokátní kancelář Langmeier & Co. ani investiční fond IFIS nejsou členy věřitelského výboru Arca Investments, a tudíž podle něj nemají bližší informace o postupu insolvenčního správce ve věci „odpůrčích žalob“.
„Věřitelský výbor má možnost uložit insolvenčnímu správci povinnost podat odpůrčí žalobu v souladu s insolvenčním zákonem, věřitelský výbor má šest členů zastupujících různé skupiny věřitelů, a jelikož ze své pozice s nimi pravidelně kroky komunikuji, žádný z nich nevznesl výhradu vůči mému dosavadního postupu,“ dodává Louda, který podle svých slov od začátku tlačil na co nejrychlejší zahájení forenzního auditu, a to kvůli rozsáhlosti skupiny Arca.
„Bohužel ke schválení nedošlo ihned, ale až po dlouhých peripetiích. Toto je patrné ze zápisů z prozatímního věřitelského výboru, jehož byly jak IFIS, tak advokátní kancelář Langmeier & Co. členy, a v hlasování rychlé zahájení forenzního šetření ani jeden nepodpořil,“ vrací Louda výpady svým kritikům.