Hrotcast: Zavřít oči, pevně se držet a doufat není strategie
ECB se bojí velkého ochlazení, zdráhá se zvednout sazby a jen doufá, že do dvou let inflace klesne, říká Petr Sklenář.
Když dva (tři nebo čtyři) dělají totéž, ani zdaleka to nemusí být totéž. Tento týden nezvedla sazby ECB, Bank of England, Fed ani Švýcarská centrální banka. Rozdíly v přístupu centrálních bankéřů jsou však diametrální. „Fed říká: Sazby zůstanou vysoko dlouhodobě. Nenecháme se ošálit tím, že inflace zpomaluje,“ shrnuje to v novém dílu Hrotcastu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.
„ECB se naproti tomu bojí velkého ochlazení ekonomiky a naznačuje, že je se sazbami na vrcholu. Doufá, že do dvou let inflaci stlačí. Připomíná mi to výrok bývalého amerického ministra financí Timothyho Geithnera ‚Hope is not a strategy‘,“ podotýká Sklenář s tím, že úplně stejně jako ECB „doufá“ i Bank of England. Naopak ukázkovou práci odvádějí Švýcaři, kteří už nyní mají kladné úrokové sazby.
V aktuálním Hrotcastu, společném podcastu týdeníku Hrot a J&T Banky o nejaktuálnějším ekonomickém dění, vysvětlují Sklenář s hlavním analytikem týdeníku Hrot Miroslavem Zámečníkem, proč došlo k šumu kolem inflace v Česku, když podle ČSÚ byla celkem povzbudivých 8,5 procenta, zatímco podle Eurostatu nepěkných 10,1.
Věnují se také poslednímu vývoji na Balkáně, zejména v Rumunsku, jehož ekonomika sice na evropské poměry slušně roste, zároveň se však přehřívá. „Zvěstuje to nepříjemnosti. To se bude muset zaplatit,“ říká Sklenář. Víc se dozvíte v novém Hrotcastu.