Hrotcast: Kdo šlape na brzdu a proč se Češi tak podobají Němcům
Nejhlubší propad spotřeby domácností v EU mají Češi, zcela proticyklicky se naopak chovají třeba Rakušané nebo středomořské národy.
„Hlavní brzdou růstu u nás jsou výdaje domácností, které spoří,“ říká v dalším dílu Hrotcastu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. A dodává: „Snižují spotřební výdaje a to brzdí kola ekonomiky. V Německu, které se na přelomu roku propadlo do recese, je to úplně stejný případ.“
V pravidelném Hrotcastu, společném podcastu týdeníku Hrot a J&T Banky o nejaktuálnějším ekonomickém dění, diskutoval Petr Sklenář s hlavním analytikem týdeníku Hrot Miroslavem Zámečníkem mimo jiné o podobnosti chování Čechů a Němců, byť vzhledem k historii bychom měli mít blíž spíš k Rakušanům. „Nejhlubší propad spotřeby v rámci Evropské unie od covidového šoku mají české domácnosti a naopak největší nárůst ve spotřebě mají ty slovinské a středomořské. A Rakousko se blíží spíš tomu Slovinsku,“ říká v nejnovějším dílu Hrotcastu Sklenář.
Kromě posledních čísel o vývoji HDP diskutovali Sklenář se Zámečníkem také o alarmujícím propadu prodejů německých aut v Číně, pesimismu (nejen) německých průmyslníků a naopak potenciálně optimistických náznacích pro budoucnost. „Úvěry v selhání jsou jenom 3,2 procenta, což je blízko absolutních minim,“ připomíná Zámečník. „Ono to chování v našem regionu je trochu maniodepresivní,“ dodává Sklenář, „a pokud se nálada zlepší, domácnosti mají úspory, firmy mají úspory, všichni mají nabito, takže pak ekonomika může naráz prudce poskočit.“
Hrotcast najdete každý týden na Spotify a na webu týdeníku Hrot.