Hrot24.cz
Hra o videoherní trůn

Profimedia.cz

Hra o videoherní trůn

Microsoft zaplatil za Activision Blizzard téměř sedmdesát miliard dolarů. Největší obchod ve videoherní historii ohrožuje výsadní postavení Sony

Adam Štěpánek

Americký technologický gigant Microsoft není zvyklý být v něčem až druhý. Přesně takovou pozici ale musí dlouhá léta trpět na trhu s herními konzolemi. A z jeho nákupního apetitu je jasné, že ho to už nebaví.

Konzole Xbox od Microsoftu v prodejích zatím výrazně zaostává za japonským konkurentem Sony, respektive za konzolí PlayStation. Nejnovější verze PlayStation 5 se prodalo o více než pět milionů kusů víc než Xbox Series X/S, a to ještě Sony kvůli nedostatku čipů stále nedokáže uspokojit obrovskou poptávku.

Kromě delší tradice a dříve i výkonnějších konzolí se Sony drží na špici především atraktivnější nabídkou exkluzivních titulů. Jde například o série Uncharted či God of War, případně o samostatné tituly jako Bloodborne nebo Ghost of Tsushima.

A dost

Microsoft pro své konzole sice také vydává exkluzivity, jeho strategií pro ovládnutí trhu je však evidentně skoupení velkých zavedených videoherních značek. Celým trhem pořádně zahýbal už v roce 2020 nákup společnosti ZeniMax, pod niž spadají známá herní studia jako Bethesda či id Software, za 7,5 miliardy dolarů. Už tenkrát se mluvilo o zemětřesení, které může zásadně změnit zavedené pořádky.

Co to však je proti nejnovější akvizici… Už několik měsíců se spekulovalo o tom, že Microsoft má chuť dál utrácet a čeká na vhodnou příležitost. Nákup vydavatelství Activision Blizzard za 68,7 miliardy dolarů (téměř 1,5 bilionu korun) však šokoval všechny ve videoherním průmyslu. Včetně samotných hráčů, kteří se teď ptají, zda si své oblíbené tituly zahrají i na jiných konzolích.

Z hlediska čistých zisků je Activi­sion Blizzard šestou největší videoherní společností na světě, zaostává jen za čínskými NetEase a Tencentem a dále za Sony, Nintendem a právě Microsoftem. Do jeho portfolia patří třeba úspěšné série Diablo či Overwatch, onlinovka ­World of Warcraft, mobilní hit Candy Crush, a především stamilionové střílečky ze série Call of Duty. Podle zdrojů agentury Bloomberg by se ty největší tituly měly – alespoň v nejbližší době – objevovat i na konkurenčních konzolích, do budoucna se však jejich exkluzivní zařazení do nabídky Xboxu nedá vyloučit. Takřka jistě pak vyletí množství předplatitelů u videoherní „půjčovny“ Game Pass, kterých je už nyní 25 milionů a meziročně jejich počet roste o sedm procent.

A vy nic nekoupíte?

Nejedná se však o úplně bezproblémovou akvizici. Activision Blizzard totiž zažívá těžké časy. Dokonce by se dalo říct, že prodej může být pro společnost vysvobozením. Každoročně vydávané nové díly již zmíněné značky Call of Duty sice vydělávají stovky milionů dolarů, poslední díl s názvem Vanguard však vykazoval nejhorší výsledky za posledních čtrnáct let. Hráči si navíc stěžují na čím dál horší kvalitu nových titulů, především u dříve spolehlivého studia Blizzard.

S Blizzardem se pak pojí největší současné starosti celého vydavatelství. Několik bývalých zaměstnankyň tvrdí, že na pracovišti čelily sexuálnímu obtěžování a diskriminaci, jichž se měli dopouštět i lidé z nejužšího vedení. Jednalo se hlavně o sexuální narážky. Už během pohovorů prý ženy musely odpovídat na to, jaké jsou jejich nejoblíbenější se­xuální polohy. Kvůli kauze přišlo o místo několik lidí a vedení společnosti slíbilo velké změny, dále však řeší přetrvávající protesty a žalobu. Nejistá byla i pozice šéfa Bobbyho Koticka, který společnost vede už přes třicet let. Microsoft s ním údajně počítá i nadále.

Navzdory všem potenciálním problémům si Microsoft vyhodnotil, že se mu obří obchod vyplatí. A videoherní trh teď čeká, jak zareaguje Sony. Den po oznámení transakce se akcie japonské společnosti propadly téměř o třináct procent, a ukončily tak růst, který začátkem roku kulminoval na maximu za posledních 21 let. Zajímavé je, že akcie společností Nintendo a Konami na tokijské burze naopak mírně vzrostly. Podle listu Financial Times si někteří investoři myslí, že japonské firmy se v reakci na obří obchod mohou spojit.

Sony pak do nějakého velkého obchodu může být dotlačeno akcionáři. Těžko jim totiž budete vysvětlovat, že chcete růst organicky, když váš hlavní konkurent právě oznámil největší obchod v historii.