Kišidu odvezli bodyguardi do bezpečí v sobotu poté, co na něj kdosi během předvolební zastávky v jednom z rybářských přístavů na západě Japonska hodil dýmovnici. „Moje bezpečnostní opatření se dnes ráno ještě zpřísnila. Jsou tak přísná, že si myslím, že bude těžké vůbec vyjít do města,“ řekl japonský ministr životního prostředí Akihiro Nišimura ve svém hotelu v severojaponském Sapporu, dějišti schůzky.
Zvýšené bezpečnostní požadavky „odrážejí vzrůstající obtížnost výkonu politických funkcí“, řekl agentuře Reuters v Sapporu kanadský ministr přírodních zdrojů Jonathan Wilkinson. „Bohužel si myslím, že to má co do činění se sociálními médii a dezinformacemi, které se šíří online,“ řekl Kanaďan.
Podezřelý atentátník, jehož policie identifikovala jako 24letého Rjudžiho Kimuru, měl při zatčení u sebe také nůž a druhé výbušné zařízení, které upustil na místě poté, co ho zasáhli kolemjdoucí a policie, uvedla agentura Kjódó.
Žádný motiv útoku, při kterém byl podle médií jeden policista lehce zraněn, nebyl veřejnosti v pondělí znám.
Uhlí jede dál
Obavy o bezpečnost předznamenaly stísněnou atmosféru, v níž se schůzka G7 v neděli konala. Zástupci sedmi vyspělých států si stanovili nové společné cíle rozvoje solární energie a námořní kapacity pro generování větrné energie. Shodli se stran urychlení přechodu k obnovitelným energiím a v úmyslu rychleji vyřadit fosilní paliva.
Záměr utlumit těžbu uhlí do roku 2030, jejž prosazovala především Kanada, však neschválili. Nechali také otevřené dveře novým investicím do plynu s tím, že tento sektor by mohl pomoci řešit potenciální energetické nedostatky.
Kišida v rozhovoru s novináři řekl, že Japonsko nesmí dovolit, aby násilné činy ohrožovaly základy demokracie.
Jeho nepěkný zážitek v prefektuře Wakayama poblíž Ósaky byl děsivou připomínkou atentátu na bývalého premiéra Šinzóa Abeho, jehož vrah proti němu loni v červenci během kampaně před parlamentními volbami použil podomácku vyrobenou zbraň.
V Japonsku jsou zločiny spojené s použitím střelných zbraní mimořádně vzácné. Událost přiměla politiky, kteří dosud vystupovali na veřejnosti bez zvláštní ochrany, přijímat přísnější bezpečnostní opatření.