Hrot24.cz
Fenix inovuje a přechází na baterie

foto Pavel Baroch, týdeník Hrot

Fenix inovuje a přechází na baterie

Začínala jako výrobce sálavých topných panelů, dnes je portfolio jesenické společnosti Fenix výrazně širší. Zahrnuje například bateriová úložiště pro podniky i domácnosti

Pavel Baroch

Pavel Baroch

redaktor

V areálu společnosti Fenix právě technici dokončují instalaci další fotovoltaické elektrárny. Stojany jsou umístěné hned vedle kontejnerového bateriového úložiště a kousek od malé větrné elektrárny. Brzy by u místní říčky měla vyrůst také malá vodní elektrárna. Obnovitelnými zdroji energie firma snižuje své náklady. Například fotovoltaické panely jsou prakticky všude, kde to jen jde: na zemi, na střeše i na fasádě. Právě ty na zdi se ukazují jako velmi účinné, především v zimních měsících, kdy na střešní instalace napadne sníh.

Podobné možnosti energetických úspor nabízí Fenix také svým zákazníkům: například úsporné sálavé panely nebo v posledních letech také domácí i průmyslová bateriová úložiště. „Od začátku jsem zastával filozofii, že je třeba snažit se o trvalý růst. Pokud je firma stabilní, ale přestane se rozvíjet, je už vlastně na cestě dolů,“ řekl před časem Cyril Svozil starší, spolumajitel a jednatel společnosti Fenix.

„Mám hodně rád ekonomickou teorii oken, která říká, že trh je prakticky nevyčerpatelný a otevírá pořád další a další okna. A vy buď u toho okna jste, když se zrovna otevře, anebo jste někde jinde a máte smůlu. Stále musíte předvídat a hledat, které to okno přijde na řadu a kdy. Když k němu dorazíte brzy, je ještě zavřené, když pozdě, už tam někdo je,“ dodal.

Od vytápění k bateriím

Fenix začínal zkraje devadesátých let a z malé firmičky se za více než třicet let vypracoval v jednu z nejvýznamnějších evropských společností vyrábějících a prodávajících elektrické topné systémy. Má dceřiné firmy v několika evropských zemích včetně Slovenska, Británie, Francie nebo Španělska. A může se pochlubit různými profesními cenami, například v roce 2013 získal Svozil starší titul Podnikatel roku v Olomouckém kraji, o dva roky později si převzal ocenění za druhé místo v soutěži Vodafone Firma roku.

A aby těch cen nebylo málo: v roce 2016 byla Fenixem a podnikateli z oboru akumulace energie a jejího následného využívání založena společnost AERS, která od té doby obdržela například hlavní cenu Český energetický a ekologický projekt roku za domácí bateriové úložiště HES nebo cenu Grand Prix For Arch. Inovativní úložiště však neoceňují jenom odborné poroty, ale také zákazníci. AERS odhaduje, že letos jich prodá okolo 350.

Zájem je rovněž o velká průmyslová úložiště. Špičkovou akumulační stanici před dvěma lety ve spolupráci se společností Matru předal a zprovoznil ve Strojírnách Rumburk. A může se pochlubit tím, že loni v červnu jela výroba celý den právě z energie tohoto úložiště o výkonu 200 kilowattů. Pro rumburskou firmu je podstatné rovněž využití solární energetiky a minimalizace odběrů z veřejné distribuční sítě.

„V kontejnerových řešeních vidíme velký potenciál,“ konstatoval Cyril Svozil mladší, ředitel společnosti AERS. Ostatně právě bateriová úložiště jsou pro další rozvoj solární energetiky nezbytností. Mluvilo se o tom také na nedávné Solární konferenci, největší akci svého druhu letošního roku.

„Česko začíná obrovským tempem dohánět více než desetiletí nečinnosti v rozvoji fotovoltaiky. To je sice skvělá zpráva, ale aby byl tento bleskový rozvoj bezpečný z pohledu bezpečnosti dodávek a stability soustavy, je zcela nezbytné, aby spolu s ním docházelo k rozvoji i dalších souvisejících oblastí – akumulace energie všech typů, agregace a poskytování flexibility či posilování distribučních sítí a přenosové soustavy,“ upozornil Jan Fousek, předseda představenstva Solární asociace a ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT.

Vlastní zkušenost

Podle účastníků Solární konference různé pilotní projekty prokázaly schopnost bateriových úložišť stát se důležitým prvkem firemních energetických řešení, ale také celé elektrizační soustavy.

Dobrou zkušenost s vlastními bateriovými úložišti má rovněž společnost Fenix. První z kontejnerových řešení z přelomu let 2018 a 2019 s kapacitou 578 kilowatthodin bylo ve své době dokonce největším bateriovým úložištěm v republice.

Pořizovací náklady dosáhly 14,5 milionu korun a díky snížení měsíční rezervované kapacity o 150 kilowattů dosahuje roční úspora zhruba 200 tisíc korun. Baterie slouží také k pokrývání mikrovýpadků a kolísání napětí sítě – zejména v letním bouřkovém období a v zimě při tvorbě námrazy. To představuje roční úsporu okolo dvou milionů. Celková návratnost investice by měla být šest let.

ilustrační foto

Pavel Baroch, týdeník Hrot

Druhá baterie má kapacitu 2368 kilowatthodin. Úložiště jsou součástí energetického centra Fenix, kam patří ještě zmiňované fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu téměř 900 kilowattpeaků a větrné elektrárny o výkonu deset kilowattpeaků. Vedle toho, že baterie slouží k ukládání energie z obnovitelných zdrojů, používají se také při nakupování elektřiny ze sítě v době nízkých spotových cen, k zásobování areálu při vysokých spotových cenách nebo k prodeji energetických přebytků do sítě v době, kdy jsou spotové ceny vysoké.

Výhodou je, že bateriová úložiště fungují automaticky, přičemž dokážou dopředu vyhodnotit všechny potřebné informace. „Řídící algoritmus pracuje autonomně na základě predikce osvitu, plánu spotřeby areálu a spotových cen na následujících 24 hodin,“ vysvětlil Pavel Kudelka, ředitel výrobního závodu Fenix s.r.o.

Úsporné domy

Firma tak vytvořila celý koncept energeticky úsporných rodinných domů. Řeší energetiku bydlení od A do Z, od fotovoltaiky a klimatizace přes vytápění, ohřev vody nebo rekuperaci až po bateriová úložiště, inteligentní řízení, ale také stínění.

„Elektrické sálavé vytápění, na které se naše společnost specializuje již více než třicet let, přirozeně zapadá do přesného řízení spotřeby energie. Má nejvyšší účinnost přeměny energie na teplo a ze své podstaty nabízí velmi přesné a cílené dávkování tepla. Umožňuje také využití elektřiny z místní výroby bez nutnosti další transformace – v reálném čase nebo z baterií,“ uvedl jednatel Cyril Svozil starší.

Mezi ukázková řešení patří třeba dřevostavba nízkoenergetického rodinného domu ve Frenštátu pod Radhoštěm, který obývá pětičlenná rodina. Dům je vytápěn výhradně elektrickým podlahovým vytápěním s centrální regulací. V roce 2018 si rodina ještě pořídila sušičku prádla, v roce 2020 dokonce bazén s ohřevem vody tepelným čerpadlem.

Společnost Fenix je rovněž partnerem projektu Cameb, který vznikl v roce 2019 spoluprací pražského Českého vysokého učení technického, brněnského Vysokého učení technického a dalších odborných pracovišť. Jedním z projektů jsou také systémy obnovitelných zdrojů energie pro nízkoenergetické budovy. 

Související články