Evropa začíná zbrojit a investoři objevili zlatý důl – fondy obranného průmyslu
Evropské burzovně obchodovatelné fondy ETF, které se zaměřují na zbrojařské firmy, hlásí zvýšený zájem investorů.
Nálada mezi investory v Evropě se v posledních měsících výrazně mění. Začínají totiž objevovat „kouzlo“ obranného průmyslu, který byl v minulosti považován u většiny bank a fondů za neetický, protože vyrábí zbraně.
Nyní ale zažívají příliv zájmu burzovně obchodovatelné fondy ETF, jež se zaměřují na investice do evropských zbrojovek. Tři podobně orientované fondy ETF, které se obchodují na evropských burzách, jen k 22. dubnu získaly od investorů 189 milionů dolarů (4,4 miliardy korun) a blíží se k rekordu, který zaznamenaly v březnu, kdy do těchto fondů přiteklo 321 milionů dolarů (7,5 miliardy korun), uvedl deník Financial Times.
Souvisí to s tím, že evropské vlády zásadně zvyšují výdaje na vlastní obranu v souvislosti s válkou na Ukrajině a evropské zbrojovky začínají po letech strádání opět navyšovat výrobní kapacity. I když podle části odborníků a představitelů NATO se zbrojní výroba v EU stále rozbíhá příliš pomalu. Každopádně pro investory to znamená, že zbrojní sektor bude v následujících letech růst a navyšovat zisky.
Generální ředitel investiční firmy VanEck Martijn Rozemuller prohlásil, že do fondu VanEck Defense Ucits ETF (DFNS), který se obchoduje na londýnské nebo frankfurtské burze, nyní investují hlavně menší soukromí investoři a tvoří až 60 procent všech vkladů. Roční výnos se pohybuje téměř na dvacetiprocentní úrovni a fond spravuje aktiva ve výši 642 milionů dolarů (15 miliard korun).
Rozemuller doufá, že se mu podaří získat k dalšímu rozvoji fondu i nizozemské penzijní fondy, které zatím s investicemi do obranného a bezpečnostního průmyslu váhají. „Snažíme se naplánovat akci pro penzijní fondy v Nizozemsku, kterou bychom mohli rozšířit i do dalších zemí,“ řekl Rozemuller.
Podle něj by evropské penzijní fondy měly přehodnotit dosavadní restriktivní politiku ESG, jež se zaměřuje na takzvané odpovědné podnikání a zbrojní průmysl dosud považovala za „nemorální“ byznys.
Tom Bailey z londýnské společnosti HANetf, jež spravuje fond Future of Defense Ucits ETF (NATO), tvrdí, že klienti investují do jejich fondu kvůli zajištění proti geopolitickému riziku, ale i kvůli tomu, že členské země NATO navyšují výdaje na zbrojení.
„Znovuvyzbrojení Evropy, stejně jako růst vojenských výdajů Spojených států a jejich spojenců v Asii a Pacifiku, přitahuje rostoucí zájem,“ doplnil. Investoři, kteří investovali do fondu loni v červenci, až dosud své vklady zhodnotili o 36 procent.
Amin Rajan z poradenské společnosti Create-Research, která se zaměřuje na hodnocení penzijních fondů, dodal, že i tito velcí institucionální investoři začínají přehodnocovat dosavadní investiční politiku a akcie západních zbrojních firem už nevnímají tak černobíle jako před pár lety. Zejména pokud poskytují příležitost vysokého zhodnocení.