Hrot24.cz
Evropa vybrala zatáčku před blackoutem

Shutterstock.com

Evropa vybrala zatáčku před blackoutem

Kontinentu hrozil největší výpadek elektřiny za 14 let. Síť však zafungovala navzdory rozvoji obnovitelných zdrojů

Jan Brož

Jan Brož

redaktor

V listopadu 2006 se obří plovoucí hotel Norwegian Pearl chystal na svou první plavbu. Z doků v německém Papenburgu musela loď k Severnímu moři překonat několik kilometrů po řece Emži. Tok křižují i dvě vedení vysokého napětí, které bylo z bezpečnostních důvodů nutné dočasně vypnout. Zpackané naplánování odstřihlo následně většinu západní Evropy, a dokonce i části Maroka na několik hodin od elektřiny.

Podle expertů se Evropa předminulý pátek jen těsně vyvarovala podobného masivního blackoutu. O tom, co se mezi 14. a 15. hodinou přesně stalo, je stále dostupných jen málo informací, avšak mnoho zkratkovitých závěrů.

Stopa vede na Balkán

Podle Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-e) došlo v přenosové soustavě k poklesu frekvence o 0,25 hertzu. To je hodně, v ideálním případě se má frekvence pohybovat těsně kolem 50 hertzů. Výkyvy znamenají, že elektřiny je v síti buď málo, nebo nadbytek a hrozí blackout. V tomto případě jí bylo zoufale - a především neočekávaně - málo.

Do uzávěrky tohoto vydání nebylo stále jasné, co výpadek způsobilo, a ENTSO-e příčinu stále vyšetřuje. Rakouští dodavatelé elektřiny Wien Energie a EVN však přišli s prohlášením, že pro stabilizaci soustavy bylo nutné narychlo zapojit jaderné, uhelné a plynové zdroje. Naopak k nestabilitě sítě přispívá především masivní rozvoj obnovitelných zdrojů, které si elektřinu vyrábějí podle rozmaru počasí, nikoliv podle aktuální potřeby.

To je ale dost zjednodušený závěr. Je fakt, že nestabilní slunce a vítr řízení elektřiny dost komplikují. Nejde však o nijak nový jev, obnovitelné zdroje jsou součástí evropské energetiky více než deset let. Provozovatelé soustav tomu řízení elektrických toků postupně přizpůsobují a na rozvoj plynou miliardy eur.

Megavýpadek pátečních rozměrů tak bezvětří a oblačnost, které lze díky precizním předpovědím počasí navíc snadno a přesně predikovat, způsobily jen stěží. Za rozkolísáním frekvence je potřeba hledat mnohem větší a nepředvídatelnější událost. Stopy vedou na Balkán, s největší pravděpodobností do Rumunska. Tam nejspíš došlo v řádu sekund k náhlému výpadku velkého zdroje.

Pomohl plyn, jádro jen trochu

Faktem je, že stabilizovat síť rychle pomohly i „špinavé“ uhelné a plynové zdroje. „Elektrárny laicky řečeno automaticky přidaly plyn, aby vyrovnaly frekvenci,“ popsal směnový inženýr Milan Prokop z uhelné elektrárny Chvaletice, spadající do skupiny Sev.en miliardáře Pavla Tykače.

Už tak jednoduché to ale není u jádra, byť i v Temelíně a Dukovanech měli napilno. „Jaderné elektrárny bezpochyby pomohly, ale nezachránily to. Na náhlý pokles frekvence se musí reagovat okamžitě, a na to jsou příliš pomalé,“ vysvětlil energetický expert Jiří Gavor z poradenské společnosti Ena. A navíc situaci určitě nepomohlo to, že francouzské jaderné elektrárny kvůli koronaviru neprošly na jaře pravidelnou údržbou. V současnosti jich je tak v provozu jen 44 z 56, i bez páteční události bojovala Francie s nedostatkem elektřiny a plánovala omezování dodávek.

Situaci se tak podařilo přestát především díky včasné reakci dispečerů přenosových soustav a koordinaci kroků s operátory elektráren, kteří dočasně oddělili síť jihovýchodní Evropy a odstavili velké odběratele ve Francii a v Itálii. Aby se to podařilo i příště, je potřeba dál investovat do stabilizačních prvků, jako jsou velkokapacitní baterie, flexibilní plynové elektrárny a mezinárodní propojení na úrovni vedení velmi vysokého napětí, jehož výstavba se nejen v Česku kvůli zdlouhavým povolovacím procesům neúměrně vleče. Nikoliv spílat slunci a větru.