Jednotnou evropskou měnu jednou nakonec stejně přijmeme, otázka je jen kdy. Nyní je to ale zástupné téma, které pouze zbytečně rozděluje společnost, říká v Hrotcastu hlavní analytik Hrot24 Miroslav Zámečník.
Přijetí eura je podle Zámečníka velmi citlivá záležitost: „V tom smyslu, že má potenciál hodně štěpit společnost.“ Vnucovat toto téma skepticky naladěné společnosti považuje za obtížné. Má za to, že se z něj může stát hlavní volební téma. „Přijetí eura je teď zástupné téma, které okupuje veřejný prostor a bude populaci štěpit, a my se potřebujeme shodnout na opravdu vážných věcech,“ říká Zámečník
Řecká cesta
Zámečník tvrdí, že Česko musí nejdříve samo „udělat domácí úkoly“ v ekonomice, euro pak přijde samovolně. Jako příklad může sloužit Řecko, které má sice stále velký deficit, ale euro mu od dob tamní krize výrazně pomohlo. „Konstrukce, která řešila situaci v Řecku, byla účinná, vzpomeňme na dobu, kdy tamní bankomaty nevydávaly peníze. Řekové to teď zvládají.“
Referendum a euro za dvacet korun
Už příští rok by země podle Zámečníka měla být schopna začít plnit kritéria v ERM 2: „Sníží se úroky, sníží se úrokové sazby, trhy na to budou reagovat. Budeme mít nižší schodek.“
Jaký by byl nejvýhodnější kurz k euru? Proč odmítnout dvacet korun za jedno euro a má být o euru referendum? Více se dozvíte ve videu.