EDF pod tlakem. Prohra v českém tendru Francouzům komplikuje plány na jadernou dominanci
Česká vláda vybrala pro dostavbu dvou bloků v Dukovanech korejskou firmu KHNP. Pro neúspěšného francouzského uchazeče EDF to znamená další ránu pro reputaci i plány do budoucna.
redaktor
Francouzský energetický gigant EDF měl velký zájem na tom, aby nakonec český jaderný tendr v hodnotě 400 miliard korun vyhrál. Česká vláda ale vybrala korejskou KHNP, jež měla podle premiéra Petra Fialy nabídnout lepší řešení „prakticky ve všech hodnocených kritériích“.
Pro francouzskou společnost to ale znamená porážku ve velmi složité finanční a reputační situaci, uvedla v reakci na české výběrové řízení agentura Reuters. Připomíná hlavně britský projekt Hinkley Point C, který se protahuje a prodražuje.
„Počítali jsme s tím, že tento projekt dodá naší nabídce důvěryhodnost v evropském měřítku," řekl zdroj z EDF, který odmítl být identifikován kvůli citlivosti problému. Jde o to, že Francouzi nabízeli jadernou technologii, která zatím nebyla v praxi vyzkoušená.
Jedná se o model tlakovodního reaktoru ERP1200. Jde o menší a upravenou verzi rektoru EPR1600. „Poselství vyslané zbytku Evropy nebylo takové, v jaké jsme doufali,“ dodal pro Reuters francouzský zdroj.
EDF počítá v příštích letech s tím, že evropské země budou stavět další jaderné zdroje a chce být samozřejmě u toho. V případě české jaderné zakázky argumentovala hlavně tím, že ze 65 procent zapojí české firmy. To ale slibují i Korejci.
Obecně pak chce státní koncern z Paříže vytvořit v rámci EU projekt podobný Airbusu, aby mohl evropskému jadernému sektoru dominovat. Za francouzský jaderný program v Praze v březnu lobboval i francouzský prezident Emmanuel Macron.
Reálné výsledky firmy ale nejsou tak optimistické, jak se snažila francouzská hlava státu prezentovat. Projekt jaderné elektrárny Flamanville v Normandii se zpozdil o více než deset let a náklady vyletěly z plánovaných tří miliard eur na 13,2 miliardy eur na konci roku 2022. Stejně tak britský Hinkley Point C je plánován na spuštění v roce 2029, původní termín byl v roce 2017.
Reuters připomíná, že korejská státní KHNP porazila EDF v roce 2009 při výběru dodavatele čtyř reaktorů ve Spojených arabských emirátech. I tuto referenci mohli Korejci použít v argumentaci, že jejich koncept v Abú Zabí funguje dobře, vysvětlil Nicolas Goldberg z pařížské společnosti Colombus Consulting. Výsledek českého tendru může v příštích letech ovlivnit roli EDF v dalších zahraničních projektech, varoval Goldberg.