Částečné zavření ekonomiky přinese ztráty až miliardu korun denně. Celoroční propad HDP se kvůli tomu bude blížit minus osmi procentům.
Recese způsobená ochromením ekonomiky pandemií čínské chřipky už tak měla být největší od války. Nezvládnutí druhé vlny, nutnost znovu uzavřít velkou část ekonomiky a zároveň opatrnost lidí způsobí další ekonomické škody za desítky miliard.
Současné vládní restrikce opět zasahují především sektor restaurací, s nižším tržbami kvůli „sebekaranténě“ lidí musí ovšem počítat i obchodníci. Například analytik České spořitelny David Navrátil odhaduje ztráty na 40 miliard korun, a to za předpokladu, že současná opatření nebudou trvat déle než měsíc. Ekonomka Helena Horská z Raiffeisenbank hovoří až o miliardě za každý den částečného lockdownu. Pro srovnání, jarní ztráty dosahovaly až 4,4 miliardy denně.
Vyjádřeno v procentech, analytici předpovídají pro závěrečné čtvrtletí roku meziroční snížení HDP v rozmezí od dvou do čtyř procent. A to namísto očekávaného opatrného růstu.
Česká ekonomika nicméně může i tak zatím hovořit o štěstí. Současná opatření se daleko méně než ta jarní dotýkají klíčového průmyslového sektoru. Jeho produkce přijde za poslední kvartál roku podle Davida Navrátila zhruba o 15 miliard korun. Pokud by nicméně dosavadní opatření nestačila a muselo například znovu dojít k zavření automobilek, ztráty by byly násobně horší.
Česko navíc nyní patří na rozdíl od jara naopak mezi nejhůře zasažené země. Díky lepšímu zvládání situace v Německu, hlavním českém exportním trhu, by tak tentokrát neměli nést tak velké ztráty exportéři. Firmy tak bude poškozovat především nedostatek zaměstnanců kvůli rostoucímu počtu nemocných a lidí v karanténě.
Plošné hospodářské restrikce se projevily už i v upravených prognózách na celý letošní rok. Poradenská společnost Deloitte už snížila odhad propadu HDP z -6,9 na -7,7 procenta. Banka ING snižuje predikci o procentní bod na -7,5 procenta a Česká spořitelna na -7,9 procenta.