Hrot24.cz
Čínský developer nad propastí

Čínský developer nad propastí

Potíže společnosti Evergrande by mohly být tečkou za nekontrolovaným růstem čínského nemovitostního trhu.

Jan Němec

Jan Němec

redaktor

Sociální sítě minulý týden obletělo bizarní video natočené ve městě Kchun-ming v čínské provincii Jün-nan. K vidění v něm byla řízená demolice nedokončených výškových domů z rozsáhlého, ovšem kvůli nedostatku financí nikdy nedokončeného developerského projektu. Pohled na patnáct mrakodrapů, jak se spořádaně sesouvají k zemi v oblaku prachu, byl fascinující.

Video zároveň působilo téměř symbolicky: Čína v posledních letech procházela obrovským stavebním rozmachem, který štědře podporovaly úvěrovým financováním také místní banky. Mnoho megalomanských plánů ale zkrachovalo kvůli nezájmu lidí a výsledkem jsou i celá „města duchů“ s dokončenými, ale neobydlenými bytovými domy.

Covidové ochladnutí

Stejné zhroucení nyní hrozí jedné z největších tamních developerských skupin, společnosti Evergrande, vlastněné miliardářem Sü Ťia-jinem. Moloch, který má na kontě přes 800 dokončených i rozestavěných developerských projektů ve více než dvou stovkách měst, se dostal do potíží právě kvůli dluhovému financování staveb. Dokud ekonomika šlapala, dařilo se manažerům Evergrande tlačit obrovský balík závazků před sebou.

Loni po začátku pandemie ale realitní trh v Číně kvůli lockdownům a nejistotě či opatrnosti potenciálních zájemců o bydlení prudce ochladl. Společnost Evergrande se tak začala dostávat do stále větších problémů s likviditou, a tedy i se splácením závazků, které vrcholí právě letos v létě a na podzim. Vzhledem k tomu, že firma dluží přes 300 miliard dolarů (zhruba 6,4 bilionu korun), stále reálnější krach představuje hrozbu nejen pro čínský bankovní systém. Někteří ekonomové se obávají, aby se vlna bankrotů nepřelila také přes hranice, a nespustila dokonce globální krizi.

Ačkoli se firma snaží situaci řešit výprodejem aktiv, snížením dluhů či odkladem části splátek úvěrů, prozatím se nezdá, že by to mohlo stačit. Do konce tohoto roku má společnost splatit na 615 milionů dolarů v kuponových platbách za vlastní dluhopisy, a do příštího jara potřebuje na vyplacení investorů sehnat dokonce dalších téměř 3,5 miliardy dolarů.

Mimo kontrolu

Stále pravděpodobněji se tak jeví scénář řízeného bankrotu. Čínské úřady jsou na informace skoupé, podle všeho se ale příliš nehrnou do toho, aby firmu zachránily státními penězi. Spíše to vypadá, že Peking bude chtít ochránit jen menší investory, zatímco ti velcí se budou muset smířit se ztrátou až tří čtvrtin investovaných peněz. Firma patří do soukromých rukou, a tak se pomoci bude domáhat hůř.

V každém případě se zdá, že potíže společnosti Evergrande by mohly být tečkou za nekontrolovaným růstem čínského nemovitostního trhu. A zároveň jsou ukázkou, jak hořké konce může mít snaha o přehnaně ambiciózní a rychlé vyřešení nedostatku bydlení, pokud se výstavba – navíc s využitím obrovské finanční páky – vymkne jakékoli kontrole.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.