Česká cestovní kancelář Fly Dovolená je v úpadku, v zahraničí má stovku klientů
Česká cestovní kancelář (CK) Fly Dovolená je v úpadku, řekla dnes výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Chaloupková. V současné době je s CK v zahraničí asi stovka klientů, a to například v Turecku. Dalších zhruba 1100 lidí má zájezd koupený, na dovolenou už ale neodletí, uvedla Chaloupková.
CK, která není členem AČCKA, vydá oficiální prohlášení během dne. Pojištěná proti úpadku byla firma u pojišťovny Colonnade, která na český trh podle Chaloupkové vstoupila letos. Pojištění je podle informací na webu sjednané na dobu od 1. dubna tohoto roku do 31. března 2025.
Klienti kanceláře, kteří se nyní nacházejí v zahraničí, se mohou obracet na asistenční službu Europ Assistance, jež jim pomůže se zajištěním případného náhradního ubytování a s návratem do ČR, řekla ČTK mluvčí Colonnade Veronika Honegrová. Také klienti, kteří zatím neodcestovali, se mohou na ni obrátit s dotazem k dalším postupu. "Bližší informace připravujeme a budou k dispozici na našich webových stránkách. V tomto okamžiku nemáme oficiální informaci od CK o vstupu do insolvenčního řízení," dodala.
"Někteří (klienti) k nám telefonují i na sekretariát asociace a kupují si sami zpáteční letenky domů," uvedla Chaloupková. Klientům doporučila, aby se obraceli se na pojišťovnu Colonnade. "Pokud si (klienti) zajišťují dopravu sami, měli by si uchovat veškeré doklady s výdaji," doplnila.
CK Fly Dovolená podle informací na svých webových stránkách nabízí dovolenou do Egypta, Turecka, Maroka, Spojených arabských emirátů, Portugalska, Jihoafrické republiky, na Kypr či na Srí Lanku. Jejím jednatelem je Ján Fignár. Založena byla v roce 2019.
Úpadek letos v červnu vyhlásila také německá CK FTI Touristik GmbH. Cesty postupně zrušila, v době oznámení krachu s ní v zahraničí byly stovky Čechů.
Společnost FTI Group, do které CK FTI patří, v době pandemie nemoci covid-19 získala od státního stabilizačního fondu WSF pomoc 595 milionů eur (14,7 miliardy korun). Podle poskytnutých údajů však rezervace výrazně zaostávala za očekáváním a mnoho dodavatelů trvalo na platbě předem. Kvůli tomu se zvýšila potřeba likvidity, a firma už nebyla schopna tyto peníze vyplácet do doby, než bude vyřešena nová investice. Vláda odmítla firmě poskytnout další pomoc.
Na konci loňského roku v České republice působilo 593 cestovních kanceláří, proti roku 2022 to bylo o 18 více. V roce 2019 před koronavirovou pandemií na českém trhu fungovalo 855 CK. Od roku 2019 počet CK v Česku klesal, růst začal loni, sdělilo ČTK už dříve ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Loni podle něj nově vzniklo 29 CK a úpadek vyhlásila jedna. Další také živnosti přerušily, obnovily či úplně zrušily.
Cestovní kancelář, která loni vyhlásila úpadek, byla podle MMR fyzická osoba. "K vyhlášení úpadku došlo v roce 2023, nicméně od října 2022 podnikatel živnostenskému úřadu oznámil přerušení provozování živnosti. Není proto započítán v celkovém počtu CK," sděliloMMR.