Hrot24.cz
Biblický krach za miliardy

foto Hynek Glos, týdeník Hrot

Biblický krach za miliardy

Startuje hlavní dějství největší insolvence v novodobé historii Česka. Šéfové skupiny Arca přesvědčují věřitele o svém plánu reorganizace.

Pavel P. Novotný

Pavel P. Novotný

šéfreportér

„Byla by škoda u toho nebýt,“ prohodí Petr Smutný, uznávaný expert na firmy v problémech a složité restrukturalizace ze společnosti PwC, na otázku, zda nelituje, že se nakonec do výbušné kauzy jménem Arca pustil. V případu kolabující investiční skupiny, kde přes 1800 věřitelů bojuje alespoň o část z bezmála dvaceti miliard korun a kde trestní oznámení už spočítá málokdo, totiž všichni zúčastnění hrají tak trochu i o svou reputaci.

„Nemám v tom žádnou osobní emoci. Nejde o to, jestli mám víc rád pana Krúpu, nebo pana Veliče. Mým úkolem je najít cestu, jak pro věřitele zachránit maximum. A věřím, že toto aranžmá je nejlepším řešením,“ říká Smutný a v ostrém podzimním slunci, které se zrcadlí v prosklených pankráckých mrakodrapech, načrtává na kus papíru zjednodušené schéma svého plánu. Právě jeho si před časem najali šéfové skupiny Arca Investments (AI) v čele se Slovákem Rastislavem Veličem a jeho advokátem Petrem Kuhnem, aby pro rozsáhlou a extrémně zadluženou skupinu vypracoval záchranný plán. I když po pravdě řečeno, se záchranou skupiny už skoro nikdo nepočítá a jde spíše o záchranu alespoň části peněz, které do ní lidé za poslední roky nainvestovaly.

V této fázi plán ještě není zcela rozpracovaný, nicméně na stole jsou základní principy, kterými budou chtít Velič a spol. tento týden přesvědčit zástupy věřitelů, aby firmě ještě daly šanci a neposlaly ji do konkurzu. Pro Veliče je to hra o všechno. Konkurz by totiž současné vedení zcela odstavil od možnosti budoucnost skupiny jakkoli ovlivňovat.

Ale právě po tom volá řada velkých věřitelských skupin v čele například s aktivistickým fondem IFIS, který už řadu měsíců dává jasně najevo, že s dlužníkem spolupracovat v žádné podobě nechce a nebude. Právě Smutný se svým týmem se teď bude pokoušet rozvášněné tábory uklidnit a najít průsečík jejich zájmů.

Jeho plán má několik opěrných bodů. Smutný vyčíslil hodnotu aktiv v reorganizaci skupiny Arca Investments v rozmezí 7,5 až 11,4 miliardy korun. To je asi o 2,5 miliardy korun méně, než skupina prezentovala ještě před několika měsíci. Údajně došlo k přecenění směrem dolů u některých zahraničních aktiv (Ukrajina, Kypr). Podle Smutného by ale v případě konkurzu hodnota majetku celé skupiny spadla ke čtyřem miliardám.

Noah přichází

Plán počítá s tím, že drtivá většina majetku AI se převede do nově vzniklé české společnosti Noah (česky Noe), pojmenované po biblickém staviteli, který vybudoval archu, aby zachránil životy lidí a zvířat před apokalyptickou potopou. Teď by měla takto nazvaná firma podobný kousek zopakovat s věřiteli skupiny Arca. Reorganizační plán počítá se zjednodušením vztahů na offshorové struktury na Maltě a Kypru, kde Arca eviduje pohledávky za více než devět miliard korun. V případě konkurzu by jejich vymahatelnost byla značně složitá. Noah pod kontrolou insolvenčního správce a krizových manažerů majetek rozdělí do tří kategorií a také oborových subholdingů a bude jej v průběhu tří až pěti let zpeněžovat.

Plán doslova počítá s tím, že do dvou let budou nezajištění věřitelé uspokojeni z dvaceti procent svých pohledávek a zajištění ze sta procent, do tří let nezajištění minimálně z padesáti procent. Věřitel se také bude moci rozhodnout, zda bude chtít pohledávku vyplácet, nebo zda ji raději překlopí do akcií společnosti Noah.

Plán počítá i s tím, že akcionářům nepůjdou ze zpeněžení majetkové podstaty žádné peníze. Tedy alespoň ne do doby, než uspokojí pohledávky všech věřitelů ze sta procent. Měl by také ztratit oprávnění disponovat majetkem společnosti Noah, vedení firmy by měl mít na starosti insolvenční správce a věřitelský výbor.

Aktuálně se hovoří o třech manažerech, přičemž hlavou by měl být CRO (ředitel restrukturalizace). Nejčastěji se zmiňuje jméno Petera Janigy, což je ale manažer historicky spjatý právě se skupinou Arca a jejím šéfem a většinovým majitelem Rastislavem Veličem. Do Arcy jej v roce 2017 přivedl právě Velič, začínal v poradenské společnosti KPMG a prošel třeba vedením hotelové skupiny Best Hotel Properties z říše J&T. Toto jméno zatím budí spíše negativní emoce.

„Pro fungování firem ve skupině je důležité, aby tam někdo propojil minulost s budoucností. Jde o tak složitý a nepřehledný spletenec, že tam nemohou být jen úplně nové tváře. Navíc dalšími členy vedení budou lidé nominovaní věřitelským výborem. A na to všechno bude dohlížet insolvenční správce,“ vysvětluje Smutný a reaguje tím na některé kritické hlasy, které se obávají přetrvávajícího vlivu Veliče na průběh insolvence.

Rastislava Veliče mnozí označují za jednoho ze strůjců kolapsu skupiny. A Velič navíc vede vyhrocenou osobní a právní válku s Pavolem Krúpou, zakladatelem skupiny a svým někdejším společníkem. Oba se navzájem obviňují z tunelování firmy a poškozování věřitelů. Ať už větší vina leží na Krúpovi, či Veličovi, věřitelé se shodnou, že jakékoli pokračování těchto figur v příběhu Arcy je nepřijatelné.

Kdo proti komu

Od tohoto úterý jde v ostře sledovaném případu o to, komu připadne hlavní role. V dražebním sále Justičního areálu Na Míčánkách v Praze 10 se ještě nebude hlasovat o konkrétním reorganizačním plánu, ale o základním způsobu řešení insolvence - tedy zda konkurz, nebo reorganizace. Petrové Smutný a Kuhn se ve jménu dlužníka, tedy skupiny Arca a jejího majitele Veliče, budou snažit přítomné přesvědčit, že správnou cestou je reorganizace.

Schůze je naplánována na celé tři dny - od úterý do čtvrtka -, neboť se očekává, že značnou část času zabere jen samotný přezkum pohledávek. Těch se do českého řízení přihlásilo přes 1800. Insolvenční správce Lee Louda nicméně už stovky z nich, zejména těch složitých, vyčlenil na zvláštní přezkumné jednání, takže ani tento týden nebude o přesném rozložení sil jasno.

Největší věřitelské tábory už ale známé jsou. A právě s nimi dnes musí Velič a jeho lidé vést dialog. Pokud nepřesvědčí hlavní věřitelská uskupení, žádný ze svých plánů neprosadí. Celkově největší je spolek AVEA. Ten koncentruje pohledávky v nominální hodnotě 3,5 miliardy korun a vystupuje za něj uznávaný insolvenční právník Tomáš Richter. Hned po něm jsou tu brněnští žraloci z fondu IFIS, které reprezentuje podnikatel Jan Čermák a advokát Marek Indra. Ti dnes udávají, že pod přímou a nepřímou kontrolou mají pohledávky za tři miliardy korun. Třetí je společnost Traficon Advisors poradce a odborníka na restrukturalizace Jana Stávka. Ten podle svých slov zastupuje věřitele s pohledávkami za 1,7 miliardy korun.

Silnou pozici ale má také skupina J&T, která předsedá prozatímnímu věřitelskému výboru. J&T Banka totiž drží jedinou zajištěnou pohledávku za více než půl miliardy korun, ve výboru najdeme také Gomanold Marka Galvase, osvědčeného spekulanta s pohledávkami s historickými vazbami právě na J&T. Do té nejvyšší hry vstoupil také pražský tvrďák a profesionální vymahač pohledávek Petr Bujnoch. Ten převzal významnou pohledávku v nominální hodnotě 722 milionů od Nova Money Marketu, tedy od společnosti spřízněné se skupinou Arca.

Váhu budou mít i hlasy a postoje zkušených insolvenčních právníků Pavla Kormana, Michala Žižlavského či Jana Langmeiera. I ti dnes v řízení zastupují klienty s palebnou věřitelskou silou ve stovkách milionů korun.

Bude zajímavé sledovat, s kým se Veličovi podaří uzavřít pakt o neútočení nebo rovnou o spolupráci. Zatím to vypadá, že se Velič může opřít o podporu J&T. Také Petra Bujnocha dosud lidé z trhu označovali spíše za Veličova spojence a podle některých informací Veličovi lidé dokážou vést konstruktivní dialog i se spolkem AVEA a společností Traficon. Vyhrocený, až nepřátelský vztah, alespoň na první pohled, má dlužník s brněnským fondem IFIS, což je dobře vidět třeba na přetahování o společnost Františkovy Lázně Savoy ze skupiny Arca, kde je IFIS největším věřitelem.

Týdeník Hrot všechny zmiňované hráče oslovil a zeptal se na jejich strategii směrem ke schůzi věřitelů. Většina z nich ale nechce odkrývat karty předem a reagovala spíše vyhýbavě. Bitva se zřejmě nestrhne kvůli samotné reorganizaci. Všichni zmínění si nejspíš dobře uvědomují, že konkurz tak složité struktury, jako je Arca, není cestou k dosažení zajímavého finančního uspokojení.

Boj o správce

Pro reorganizaci se nakonec vyslovil i výbojný fond IFIS a kritický advokát Jan Langmeier. Ti ale odmítají, aby plán sestavoval dlužník. Mnohem větší boj se rozhoří o to, kdo usedne ve věřitelském výboru, a hlavně kdo bude nadále insolvenčním správcem. Schůze totiž může odvolat správce Leeho Loudu a jmenovat správce nového. Přesně to se IFIS podařilo ve zmiňované lázeňské společnosti, kde Loudu vystřídal David Jánošík. Lee Louda je pro IFIS i některé další hráče osobou příliš spolupracující s dlužníkem. Loudu totiž skutečně navrhl Velič s advokátem Kuhnem.

„Pan inženýr Lee Louda je sice jistě odborně způsobilý pro výkon této funkce, v tomto konkrétním řízení ale dosud postupoval výrazně ve prospěch dlužníka, nikoli věřitelů,“ říká Jan Langmeier, který podle svých slov zastupuje klienty s pohledávkami za 200 milionů korun. A prezentuje vlastní reorganizační plán, který spočívá ve vytvoření investičního fondu SICAV, do něhož by se vložila aktiva skupiny.

„Pokusíme se prosadit, aby bylo dlužníkovi odňato právo sestavit reorganizační plán. Tím se otevře možnost pro sestavení reorganizačního plánu věřiteli, anebo insolvenčním správcem. Dále se pokusíme o výměnu insolvenčního správce,“ potvrzuje také mluvčí IFIS Kamila Svobodová.

Ostatně jména případných insolvenčních správců, které potajmu prosazují různé věřitelské proudy, už pronikají na veřejnost. Jedním z nich je pochopitelně David Jánošík, oblíbenec fondu IFIS, dalšími třeba Šimon Peták či Dominik Hart. „Skutečnou motivací IFIS a doktora Langmeiera, volajících po mém odvolání v insolvenčním řízení Arca Investments, budou velmi pravděpodobně zcela jiné důvody než neopodstatněná kritika mého působení v roli insolvenčního správce této firmy,“ reaguje správce Louda s tím, že odmítá všechna tvrzení o jeho prodlužnickém přístupu.

„Je o mně všeobecně známo, že působím ve všech řízeních naprosto transparentně a mým jediným zájmem a prioritou je hájení zájmů všech věřitelů bez rozdílu. Tím ale nevyhovuji každému,“ dodává správce, který má za sebou třeba obří krach důlní společnosti OKD.

Ostatní hráči jsou ale zatím ve svých soudech zdrženlivější. Vede je k tomu celá řada právních úskalí, která mohou případ ještě značně zamotat. Stále se například čeká na rozhodnutí soudu o tom, kde se uskuteční hlavní řízení případu.

„Nejsme zatím pevně rozhodnuti, jak budeme v jednotlivých bodech navrženého programu schůze věřitelů hlasovat. K dnešnímu dni existuje celá řada neuzavřených otázek, které již tak složitou situaci v insolvenčním řízení dlužníka komplikují. Není pravomocně rozhodnuta otázka COMI (centrum ekonomických zájmů, pozn. red.) dlužníka ani odvolání IFIS ve vztahu k insolvenčnímu správci Loudovi, dlužník doposud neposkytl dostatek údajů k tomu, aby si věřitelé mohli udělat představu o valuacích jeho majetku, způsob koordinace řízení mezi ČR a SR je také velmi nejistý,“ vyjmenovává například advokát Tomáš Richter ze spolku AVEA.

Ten podle svých slov vítá angažmá Petra Smutného, kterého považuje za osvědčeného odborníka, a jím navržené principy reorganizace pokládá za funkční. Avšak na podrobnější hodnocení prý stále chybí přesnější informace.

„Nevěříme ovšem tomu, že dlužník, který přivedl společnost k úpadku a opakovaně zklamal důvěru věřitelů, dokáže sám o sobě sestavit a zrealizovat důvěryhodný reorganizační plán. Byli bychom ochotni dát dlužníkovi šanci k vypracování reorganizačního plánu pouze za předpokladu, že přípravu a následnou exekuci reorganizačního plánu bude řídit na dlužníkovi nezávislý, externě najatý zkušený krizový management, jehož jmenování bude odsouhlaseno věřiteli,“ dodává Richter.

Podobně hovoří i další hráči, kteří jsou ochotni se o plánu na reorganizaci seriózně bavit, nikoli však s Veličem. Bude to teď také trochu mediální hra. A pokud v ní chtějí zástupci skupiny Arca uspět, budou muset ještě něco (nebo někoho) obětovat a zřejmě přistoupit na další kompromis.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.