Rostoucí ceny a nejistota v dodávkách ruského plynu tlačí české domácnosti, aby si hledaly jiné způsoby vytápění. Třeba zájem o tepelná čerpadla je tak enormní, že některé firmy přijímají objednávky až na příští rok
Ačkoli ještě nedorazilo léto, mnohé české domácnosti žijící v rodinných domech už delší dobu řeší, čím budou topit v zimních měsících. Jelikož se nechtějí spoléhat na nejistý ruský plyn, vybírají si mezi jinými variantami, na odbyt jdou především tepelná čerpadla, kotle na dřevěné pelety, ale také další obnovitelné zdroje včetně malých fotovoltaických elektráren. Zájem je tak obrovský, že některé firmy přijímají objednávky až na příští rok.
„Ještě před měsícem jsem nabízel listopadový termín, teď až v dubnu. Zájem je opravdu obrovský,“ konstatuje například Petr Lachnit ze společnosti CZTC, která na Moravě nabízí servis a prodej českých tepelných čerpadel a také klimatizací. Dodává, že je závislý na tom, jak jsou čeští výrobci schopni vyrábět, jenže těm mnohdy chybějí důležité komponenty. Problém představuje rovněž „zaseknutá“ kontejnerová doprava z Asie nebo kvalifikovaná pracovní síla. „Kupí se to ze všech stran,“ říká Lachnit.
Společnost IVT, která nabízí švédská tepelná čerpadla, si na své internetové stránky vyvěsila oznámení, které reaguje právě na obrovský „hlad“ po tomto druhu vytápění: „Z důvodu mimořádně vysokého zájmu o tepelná čerpadla prosím používejte pro poptávky náš online formulář. Kapacita operátorů na telefonu je plně vytížená.“ IVT je s více než dvaceti tisíci instalovanými tepelnými čerpadly dlouhodobě největším dodavatelem v Česku. Jednatel společnosti Marek Bláha uvádí, že poptávka se skokově zvýšila už na podzim po razantním zvýšení cen energií. A to nejen v Česku, ale prakticky po celé Evropě. Další výrazný skok nastal po ruské invazi na Ukrajinu.
Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot