Argentinský „řezník“ Milei radí Muskovi: státní zaměstnance vyhazuj ve velkém
Prezident Argentiny Javier Milei se proslavil pózováním s motorovou pilou. Symbolizovala razanci, s níž se chystal ořezat státní výdaje. Po svém zvolení zrušil polovinu ministerstev a propustil desítky tisíc státních úředníků. To samé radí Elonu Muskovi, jenž má pročistit americkou federální byrokracii.
redaktor
Hlava Argentiny minulý týden navštívila floridské sídlo Mar-a-Lago zvoleného prezidenta Donalda Trumpa a pochlubila se setkáním i s miliardářem a zakladatelem Tesly Elonem Muskem.
Javier Milei, který sám sebe označuje za anarchokapitalistu, pak na večírku pořádaném think-tankem America First Policy Institute v Palm Beach poradil Muskovi, jak zásadně seškrtat státní výdaje Spojených států.
Americký miliardář má společně s Vivekem Ramaswamyem, jenž byl neúspěšným republikánským prezidentským kandidátem, vést nově vytvořený úřad (má jít spíše o poradní panel), který bude dohlížet na efektivitu ostatních federálních úřadů a ministerstev.
Inspiraci Musk hledá právě u argentinského prezidenta, který po zvolení zrušil polovinu z 18 argentinských ministerstev a propustil na třicet tisíc lidí z veřejného sektoru.
„Moje rada je, snažit se ujít celou cestu. Posuňte své snažení na nejzazší limit a nikdy se ve svém úsilí nevzdávejte,“ poradil výstřední jihoamerický politik nejbohatšímu člověku planety, jak osekat americké federální výdaje. Milei dokázal za deset měsíců ve funkci prezidenta snížit státní výdaje o 31 procent.
Jeho ministr pro deregulaci a bývalý centrální bankéř Federico Sturzenegger každý den zruší několik ekonomických regulací. „Máme tým, který odstraňuje zákony bránící rozvoji ekonomiky," vysvětlil Milei. Vláda deregulovala autobusovou a leteckou dopravu, zjednodušila rozvodová řízení, snížila rozpočty veřejných univerzit o třicet procent, nařídila používání levnějších generických léků ve státních nemocnicích, zefektivnila vymáhání smluv.
I když prezidentova strana La Libertad Avanza nemá ani v jedné z komor argentinského Kongresu většinu, z velké části vládne pomocí prezidentských dekretů. Milei přesvědčil Kongres, aby mu pro první rok vlády schválil mimořádné pravomoci. Pro některé zákony hledá ad hoc většinu u zákonodárců.
Argentině se tak podařilo zásadně snížit inflaci. Ještě loni v prosinci činila 25,5 procenta, letos v říjnu to bylo pouze 2,7 procenta. Šoková terapie ale vyvolala dočasnou ekonomickou recesi a masové demonstrace a stávky. Do chudoby mělo spadnout dalších 5,5 milionu Argentinců, 70 procent učitelů má plat pod oficiální hranicí chudoby.
Milei svou politiku hájí s tím, že chudobu zdědil po čtyřech dekádách levicových vlád. „My jsme chudobu nevytvořili, chudobu jsme zdědili,“ zdůraznil.
Musk plánuje snížit americké státní výdaje téměř o třetinu. Řečí čísel se má jednat o dva biliony dolarů (48 bilionů korun), aktuální americký federální rozpočet počítá s výdaji ve výši 6,75 bilionů dolarů. Američtí ekonomové ale nevěří, že je možné tak výrazných úspor dosáhnout. Obrovské škrty ve stylu Argentiny by podle kritiků Muska vedly ke kolapsu řady programů, na kterých jsou závislí miliony Američanů. Jedná se o programy zdravotní péče a sociálního zabezpečení.
V ohrožení jsou také rozpočty pro NASA, FBI a všechny americké ambasády po celém světě. Kritiku Musk i Ramaswamy odmítli. „Spojené státy potřebují steroidy ve stylu Mileie,“ reagoval Ramaswamy s tím, že argentinský prezident dokázal ve své zemi provést působivé pokroky.