Apple jedná s vývojáři jako chytrá horákyně: zlevní i nezlevní
Výrobce iPhonů se přizpůsobí evropskému zákonu o digitálních trzích a sníží svoji provizi z online prodeje aplikací ze třiceti na dvacet procent. Vypadá to jako ústupek? Konkurenti si nejsou jistí a někteří tvrdí pravý opak.
redaktor
Právníci a účetní Applu pracovali přesčas. Minulý týden firma oznámila, že v Evropské unii srazí svoji často kritizovanou provizi v prodejně aplikací App Store z třiceti na dvacet procent. Reálně to znamená, že pokaždé když vymyslíte software pro iPhone a budete ho prodávat přes App Store (jinak to dosud nešlo), Apple si automaticky ukousne jen pětinu, a nikoli skoro třetinu vašich tržeb jako dřív.
Společnost také slíbila, že zruší některá další ze svých dlouholetých omezení, mimo jiné zákaz alternativních obchodů s aplikacemi. Apple rovněž zpřístupnil čip iPhonu používaný pro Apple Pay bankám a dalším vývojářům, aby mohli spustit vlastní bezkontaktní platby na pokladnách.
Apple tyto změny popsal v tiskovém prohlášení a dlouhém souboru zpráv určených pro vývojáře. Změny provede v březnu, aby vyhověl zákonu EU o digitálních trzích. Největší z nich umožní v EU nahrávání aplikací do telefonu prostřednictvím alternativních tržišť s aplikacemi. Tento tah je významný tím, že by teoreticky mohl ukončit dosavadní nadvládu Applu nad distribucí softwaru na jeho chytrých telefonech (a dalších zařízeních).
Velmi drobné písmo
Společnost Apple, jak už víme, snížila v EU poplatky pro vývojáře ve svém vlastním obchodě App Store. A to ze současných třiceti na sedmnáct procent z každé transakce s digitálním zbožím a službami. Co to doopravdy znamená, však teprve uvidíme. Například k výše zmíněným sedmnácti procentům si Apple automaticky přičítá tři procenta jakéhosi „manipulačního poplatku“ – dohromady tedy jde o dvacet procent.
To dobře ilustruje přístup Applu, s nímž změny přijal. Nová pravidla jsou protkána drobným písmem, které de facto běžnému uživateli znemožňuje zjistit, jak přesně se popsaná opatření vývojářů dotknou. Text zprávy dává navíc najevo, že se Apple podřizuje Evropské unii jen neochotně; svědčí o tom četné zmínky o možných bezpečnostních rizicích vyplývajících ze změn.
Právě komplikovanost těchto změn – a především jejich představení veřejnosti – zároveň vysvětluje, proč je někteří významní kritici Applu přivítali (jako David Heinemeier Hansson z Basecampu), zatímco jiní je odsoudili. Například Tim Sweeney ze společnosti Epic Games je odsoudil jako „protisoutěžní schéma plné nových poplatků za věci, které nikdo nechce“.
Nejprve Apple uvedl, že umožní novým zákazníkům iPhonu vybrat si ze seznamu webových prohlížečů ten, který chtějí nastavit jako výchozí při prvním zapnutí svého zařízení. Společnost Apple již dlouho nastavuje svůj prohlížeč Safari v zařízeních s iOS jako výchozí a Safari zase nabízí vyhledávač Google jako výchozí vyhledávač, což je dohoda, která oběma společnostem zvyšuje zisky.
Základní technologický „půleurový“ poplatek
Zadruhé Apple umožní vývojářům snížit provize na App Storu z prodeje digitálního zboží a služeb o deset procentních bodů, ačkoli Apple zavádí nový poplatek, který by se mohl rychle nasčítat. Nový „základní technologický poplatek“ bude vývojářům uložen po prvním milionu uživatelů, kteří si každý rok nainstalují nebo aktualizují aplikace, a to bez ohledu na to, zda vývojáři k distribuci svých aplikací používají stávající obchod App Store, nebo alternativní obchod s aplikacemi.
Za každého nového uživatele nad hranicí jednoho milionu „prvních ročních instalací“ musí vývojáři zaplatit Applu půl eura.
To znamená, že provozovatelé populárních her či aplikací typu Fortnite nebo TikToku by nakonec zaplatili více, pokud by nový systém přijali. Dopad poplatku však může být tíživější pro alternativní obchody s aplikacemi, které Apple nyní v souladu s evropskými pravidly povoluje.
Provozovatelé alternativních obchodů s aplikacemi musí Applu zaplatit půl eura za každé první stažení aplikace jejich obchodu zákazníkem, a to i před dosažením hranice jednoho milionu. To by mohlo například Epic Games a další odradit od spuštění alternativního obchodu (čemuž Apple vděčí za Sweeneyho negativní reakci).
Apple nicméně tvrdí, že tito vývojáři si mohou ponechat současný třicetiprocentní poplatek z digitálního prodeje, pokud se změnami nesouhlasí.