Hrot24.cz
Antivirový lék pro každého

Michal Čížek týdeník HROT

Antivirový lék pro každého

Na peníze z programu Antivirus dosáhli i ti největší – Škoda Auto, ČEZ, O2 nebo Agrofert.

David Tramba

David Tramba

redaktor

Zatímco majitelé restaurací, lázní či cestovních kanceláří, kterým letošní byznys plán rozvrátil vpád čínské chřipky, stále čekají na účinnou pomoc státu, k největším podnikům již vládní dotace doputovaly. Příspěvky v rámci programu Antivirus na udržení pracovních míst či karanténu zaměstnanců totiž čerpá i ČEZ, O2, Moneta nebo podniky z holdingu Agrofert.

Týdeník Hrot otestoval čerpání podpory na vzorku 140 velkých a známých společností s vysokým počtem zaměstnanců. Většina, konkrétně 90 podniků, dotaci na zaměstnance získala, zbývajících padesát nikoliv. Rozdělení firem do obou skupin přitom není úplně v souladu s obecnou představou o tom, která odvětví byla koronavirovou epidemií zasažena a která ne.

V oboru automobilového průmyslu pomoc čerpalo všech dvacet prověřovaných podniků, velký podíl příjemců pomoci z programu Antivirus je také v potravinářském a hutním průmyslu – a překvapivě i v energetice a maloobchodu. Naopak jen málo příjemců zmíněné podpory nalezneme v bankovnictví či v oboru telekomunikací a informačních technologií.

56 tisíc šťastných

Příjemce podpory z programu Antivirus se vyplatí sledovat už jen proto, že se jedná o přímo vyplacenou dotaci podnikům. Naproti tomu v případě úvěrů z programů Covid se jedná o půjčky, které budou firmy a podnikatelé muset vrátit. Navíc čerpání v rámci programu Antivirus běží celkem plynule – k 30. červnu bylo žadatelům odesláno na účet dohromady 13,6 miliardy korun.

Pomoc se týká dvou problémů spojených s pandemií. V režimu A mohou dotaci ve výši až 39 tisíc korun na zaměstnance a měsíc získat podniky, které musely zastavit či omezit provoz na základě vládních opatření proti šíření nákazy. Vztahuje se též na případy, kdy byla některému zaměstnanci nařízena karanténa. Režim B je určen pro společnosti, které se dostaly do ekonomické tísně; limit je zde stanoven na 29 tisíc korun měsíčně na jednoho zaměstnance.

Zatím se více čerpá v režimu B, konkrétně se jedná o 7,3 miliardy korun. Vysoký podíl na čerpání mají firmy ze Středočeského, Libereckého, Ústeckého a Plzeňského kraje, tedy regionů se silným zastoupením automobilového průmyslu. V režimu A zatím stát vyplatil přes 5,2 miliardy korun, příjemci mají sídlo nejčastěji v Praze a v Jihomoravském kraji.

Jména příjemců je možné dohledat na webu Úřadu práce ČR, ale konkrétní finanční výši podpory ani počty podpořených pracovních míst nikoliv. „Zmíněné údaje v tuto chvíli nezveřejňujeme,“ odpověděl Vladimír Dostálek z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Také smlouvy Úřadu práce s podpořenými firmami, které lze dohledat v Registru smluv, připomínají bianco šek.

Miliarda pro Škodovku

Největším příjemcem podpory z programu Antivirus je pravděpodobně Škoda Auto. Konkrétní částky prozradil náměstek ministryně práce Robin Povšík v internetovém pořadu Blesku. Podle jeho vyjádření Škoda Auto získala za březen od státu pomoc ve výši 340 milionů korun a za duben dalších 700 milionů. V obou měsících tak největší česká automobilka inkasovala jednu desetinu vyplacené antivirové pomoci.

Oficiálně se k výši přijaté podpory automobilka nevyjadřuje. Mluvčí Škody Auto pouze potvrdila, že společnost požádala o částečnou kompenzaci mzdových nákladů za měsíce březen až květen. Podle vyjádření společnosti by se z programu Antivirus měl stát standardizovaný nástroj do budoucna – po vzoru německého kurzarbeitu.

S přihlédnutím k době čerpání (v březnu 3,3 miliardy, v dubnu 7,1 miliardy, v květnu už jen 2,1 miliardy korun) a k regionům, odkud pocházeli úspěšní žadatelé o pomoc, lze dovozovat, že velká část vyplacené antivirové podpory skončila u výrobců aut a jejich součástí. Výši přijatých dotací však oslovené podniky zpravidla nechtějí komentovat.

Co se týká jiných odvětví průmyslu, pomoc čerpala také část podniků ze skupiny Agrofert – jmenovitě třeba Kostelecké uzeniny, Vodňanská drůbež, Lovochemie, Preol či Synthesia. „Předpokládáme, že všechny firmy v zemi mají stejné podmínky a že vyhlášené programy podpory platí pro všechny společnosti prokazatelně koronavirovou krizí zasažené, což byly i některé dceřiné společnosti Agro fertu. Nehledě na skutečnost, že máme zákonnou povinnost postupovat s péčí řádného hospodáře,“ reagoval na zaslané dotazy tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Každý milion se počítá

Další skupina společností čerpala jen částky v řádu stovek tisíc či jednotek milionů korun. Nechala si totiž od úřadu práce vyplatit kompenzaci za zaměstnance, kteří nemohli docházet do práce kvůli nařízené karanténě. Často se přitom jednalo o společnosti, které vykazují zisk v řádu miliard korun a statisícové částky pro ně představují drobné.

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 6:50:03 AM CET

David Tramba

Do této skupiny patří polostátní ČEZ a jeho dceřiná společnost ČEZ Distribuce. „Šlo o příspěvek na mzdy pro několik desítek zaměstnanců, kteří byli na základě nařízení praktického lékaře nebo hygienické stanice v karanténě,“ vysvětluje mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

V případě společnosti O2 Czech Republic se jednalo dokonce o jednotky pracovníků – osoby v nařízené karanténě a techniky, kteří zajišťují přenosy sportovních utkání. Moneta Money Bank za měsíce březen a duben čerpala dotaci na 102 svých zaměstnanců.„Dotace v úhrnné výši 968 tisíc korun byla primárně čerpána z důvodu nařízení karantény našim zaměstnancům a ošetřovného,“ odpověděla mluvčí banky Zuzana Filipová.

Pozoruhodné je, že jmenované společnosti si příspěvek na zaměstnance v karanténě nechaly vyplatit, zatímco jejich konkurenti nikoliv. Vliv zde může mít odlišná firemní kultura a jiný vztah k veřejným dotacím.

Zajímavým případem je prodejce nábytku Ikea, který v polovině června oznámil, že podporu na zaměstnance vrátí zpět státu; zatím je však mezi příjemci peněz uveden.

Pomoc až do konce roku

Podle původního plánu měl program Antivirus skončit k 31. srpnu. Někteří byznysmeni varují před delším trváním koronavirové krize a lobbují za prodloužení státní pomoci i po zmíněném datu. „Zároveň požadujeme, aby vláda sjednotila podmínky pro poskytování příspěvků na 80 procent vyplácené náhrady mzdy a strop nastavila na 39 tisíc korun na zaměstnance za měsíc,“ navrhuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Pro prodloužení programu do konce roku se vyslovila také Českomoravská konfederace odborových svazů a proti není ani vláda. Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček následně uvedl, že rozhodnutí o možném prodloužení pomoci padne během července. Vypadá to, že ekonomika se bude z wuchanské nákazy vzpamatovávat dlouho a pomalu. Kurzarbeit po česku se firmám ještě bude hodit.

Proč Covidy netáhnou

Zatímco na dotační pomoc z programu Antivirus dosáhnou i velké společnosti, zvýhodněné úvěry Covid se státní zárukou jsou určeny pro malé a střední podniky. Zájem zde není příliš vysoký; přece jen se jedná o půjčené peníze, které bude muset firma bance vrátit. Proto si zmíněné úvěry bere hlavně ten, kdo nemá jinou možnost.

Zatím největší částku – 8,6 miliardy korun rozdělených mezi 1734 žadatelů – podniky získaly díky programu Covid II. Co se týká programů Covid I a Covid Praha, ty vzhledem k nízkému objemu poskytnutých úvěrů takřka nestojí za řeč. Podobně zanedbatelný je také objem peněz poskytnutých v rámci nového, pomalu se rozbíhajícího Covidu III. K 19. červnu se podle údajů České národní banky jednalo o 122 schválených žádostí a 433 milionů korun.

Kdo je tedy typickým příjemcem peněz z úvěrů Covid? Podle analýzy firmy Bisnode se jedná hlavně o firmy s ročním obratem od deseti do 300 milionů korun. Podpořené firmy nejčastěji podnikají v silniční nákladní dopravě, v oboru ubytování a veřejného stravování a v obchodě s automobily. Mezi příjemci však lze najít třeba i zoologickou zahradu v Táboře, kterou vlastní pražský developer Evžen Korec.